Geri Dön
DünyaGün yüzü gördüler! Kalan askerlerin son durumu belli değil

Gün yüzü gördüler! Kalan askerlerin son durumu belli değil

Azovstal fabrikasında sıkışan Ukraynalı askerlerin bir kısmı, Rusya ile sağlanan anlaşma sonrası tahliye edildi. Kalan askerlerin akıbeti ise bilinmiyor

Gün yüzü gördüler! Kalan askerlerin son durumu belli değil

Ukrayna’nın Mariupol kentinde Rus ordusuna karşı direnişin sembolü haline gelen Azovstal fabrikasından 53’ü ağır yaralı olmak üzere toplam 264 Ukraynalı asker tahliye edildi. Ukrayna Savunma Bakan Yardımcısı Hanna Maliar yaptığı açıklamada, ülkenin güneyindeki Mariupol kentinde Rus askerlerinin kuşattığı Azovstal çelik fabrikasından 264 askerin tahliye edildiğini bildirdi. Maliar, tahliye edilenlerin 53’ünün ağır yaralı olduğunu ve Novoazovsk bölgesinde askeri hastaneye kaldırıldığını, askerlerden 211’inin de Olenivka’ya götürüldüğünü aktardı. Fabrikadaki diğer askerlerin tahliyesi için çalışmaların sürdüğünü kaydeden Maliar, 264 yaralı Ukraynalı askerin esir durumdaki Rus askerleriyle takas edileceğini söyledi. Konuyla ilgili açıklama yapan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, “Oğullarımızın hayatını kurtarmayı umuyoruz. Altını çizmek istiyorum: Ukrayna’nın Ukrayna kahramanlarına canlı ihtiyacı var” dedi.

Azovstal’da kaç askerin kaldığı bilinmiyor. Fabrikadan tahliye edilen askerlerin götürüldüğü iki bölge ise, Rus yanlısı ayrılıkçıların kontrolünde bulunuyor. Askerlerin aileleri bu nedenden endişeli.

‘SAVAŞIN SEYRİ DEĞİŞTİ’

Askerlere kötü muamele yapılmasından endişe duyuluyor. 2014’te gerçekleşen işgal sonrasında esir asker takası yıllar sonra gerçekleşmişti. Bu yüzden Ukraynalı askerlerin uzun bir süre Rus kontrolündeki bölgede kalabileceği ifade ediliyor. Fabrikadan tahliye edilen Ukrayna askerlerinin bir an önce Rusya yanlısı grupların kontrolündeki bölgelerden salıverilmesini beklemediğini söyleyen Zelenskiy, askerlerin serbest bırakılmaları için müzakerelerin “hassas şekilde” devam edeceğini ve zaman istediğini belirtti.

Fabrikada kalan askerlerin ise artık direnişi sonlandırdığı açıklandı. Bu askerlerin de kurtarılması için çalışmalar devam ediyor. Askerlerin sona eren direnişi ise Ukrayna’da coşkuyla karşılanıyor. Ukrayna Ordusundan yapılan açıklamada, fabrikayı aylardır savunan askerler ‘günümüzün kahramanları’ olarak anıldı ve ‘tarihte yerlerini aldıkları’ ifade edildi.

Gün yüzü gördüler Kalan askerlerin son durumu belli değil

Ukrayna’nın müzakere ekibinde yer alan Mihaylo Podolyak, 82 gün boyunca direnişi sürdüren askerlerin savaşın gidişatını değiştirdiğini ifade etti. Podolyak, Mariupol’deki savunmanın Rusya’nın Donbas’ta ilerleyişini durdurduğunu belirtti.

Azovstal, şehrin Rus güçleri tarafından ele geçirilmesiyle tek sığınak noktası olmuştu. Savaşın başlangıcından bu yana binlerce sivilin sığındığı Azovstal, yaklaşık 2 aydır Rus güçlerinin bombardımanı altında. 10 gün önceye kadar gıda, su ve ilaç sıkıntısının yaşandığı çelik fabrikasında bulunan kadınlar, çocuklar ve yaşlılar, Birleşmiş Milletler ile Kızılhaç’ın koordine ettiği ve 7 Mayıs’ta sona eren operasyonla tahliye edilmişti.

CENAZEDE GÖRÜŞTÜLER

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenskiy, eşi Olena ile aylar sonra ilk defa beraber görüntülendi. Çift, Ukrayna’nın ilk devlet başkanı Leonid Kravçuk’un cenaze törenine birlikte katıldı. Olena Zelenska, savaş nedeniyle eşi ile sadece telefonda görüşebildiğini açıklamıştı.