Geri Dön
DünyaHafter’den seçim  için formül

Hafter’den seçim  için formül

Libya’da, ülkenin doğusuna hakim durumdaki Libya Ulusal Ordusu’nun başkomutanı Halife Hafter, 24 Aralık’ta yapılması planlanan seçimlere girmek için askeri yetkilerini devretti. Hafter, Genelkurmay Başkanı Abdurrezzak en-Nazuri’yi kendisinin yerine başkomutan olarak atadı.

Hafter’den seçim  için formül

 

Kararda, Nazuri’nin 23 Eylül Perşembe günü başlayıp 24 Aralık’ta sona ermek üzere 3 aylık bir süre için bu görevi üstleneceği belirtildi. Böylece Hafter, bir yandan Libya seçimlerine hazırlanırken, öte yandan seçimleri kaybetmesi halinde tekrar görevine dönebilecek. Seçimde askeri yetkililer devlet başkanlığı için yarışamayacak. Ancak seçime girmek için görevlerini askıya alanlar, kazanamaması durumunda göreve geri dönebilecek. Bu tartışmalı madde, Hafter’in destekçilerinden Tobruk’taki Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih’in onayıyla geçmişti.

Bu hafta Tobruk’taki Temsilciler Meclisi, Başbakan Abdülhamid Muhammed Dibeybe liderliğindeki Ulusal Birlik Hükümeti’ne güvenoyunu çekme kararı vermişti. Karara Dibeybe sert tepki gösterirken, seçime katılacaklarla ilgili yasanın onaylanmasına da karşı çıkan Devlet Yüksek Konseyi, oylamanın geçersiz olduğunu savundu. Türkiye Dışişleri Bakanlığı da, güvenoyunun geri çekilmesinin ‘Libya’nın istikrarına ve geçiş sürecine bir katkı sağlamayacağını’ açıklamıştı.

Yarın sabah başlıyor! Peş peşe 'soğuk hava' uyarılarıMeteoroloji Genel Müdürlüğü, yarın sabah saatlerinden itibaren Marmara Bölgesi'nde zirai don beklendiğini duyurdu. İstanbul ve Bursa Valiliği de önemli uyarılarda bulundu. Öte yandan soğuk havanın yarından itibaren Türkiye'yi etkisi altına alacağı bildirildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler