Geri Dön
DünyaHaiti’de devlet başkanına suikast!

Haiti’de devlet başkanına suikast!

Haiti Devlet Başkanı Moise, evinde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Ağır ekonomik sıkıntıların yaşandığı ülkede Moise’nin istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenleniyordu.

Haiti’de devlet başkanına suikast!

Haiti Devlet Başkanı Jovenel Moise, evinde uğradığı suikast sonucu yaşamını yitirdi. Haiti Devlet Başkanlığı konutundan yapılan açıklamada, Moise’nin saldırıda hayatını kaybettiği, eşi Martine Moise’nin ise ağır yaralandığı ve hastaneye kaldırıldığı ifade edildi. Martine Moise’nin daha sonra ABD’ye nakledildiği bildirildi.

Suikasti duyuran Başbakan Claude Joseph, ülkenin yönetiminin kendisine geçtiğini söyledi. Joseph, Moise’ye yönelik suikasti “nefret dolu, insanlık dışı ve barbarca bir eylem” olarak nitelendirirken, güvenlik güçlerinin seferber olmasıyla ülkede durumun kontrol altına aldığını kaydetti. Joseph sabaha karşı Moise’nin evine giren, İngilizce ve İspanyolca konuşan yabancılardan oluşan silahlı bir grubun cinayeti işlediğini belirtti.

Bir süredir siyasi istikrarsızlığın hakim olduğu Haiti’de Moise, şubat ayında gazetecilere yaptığı açıklamada “hayatına yönelik bir girişim olduğunu” olduğunu söylemişti. Moise, “Kasım 2020’den bu yana yürütülen bir kumpasın tespit edildiğini” ve olayla ilgili 20 kişinin gözaltına alındığını belirtmişti.

Protestolar sürüyordu

Haiti’de 7 Şubat 2019’dan bu yana artan enflasyona, kamuda yolsuzluğa, gıda gibi temel ihtiyaç maddelerinin azalmasına ve başkentte birçok benzin istasyonunun kapanmasına neden olan akaryakıt sıkıntısına tepki gösteren  vatandaşlar, Moise’nin istifası talebiyle hükümet karşıtı gösteriler düzenliyordu. Moise’nin görev süresine dair tartışmalar üzerinden başlayan siyasi krizin yanı sıra kötü giden ekonomi, Kovid-19 salgını ve artan güvenlik sorunu, ülkeyi kaosa sürükleyen başlıca sebepler olarak öne çıktı.

Ankara kınadı

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada Moise’un ailesine ve dost Haiti halkına taziyede bulunulurken, “Bu hain saldırıyı en kuvvetli şekilde kınıyor, faillerinin en kısa sürede adalet önüne çıkarılmasını temenni ediyoruz” denildi.

Haiti’de devlet başkanına suikast

Suikastın ardından yönetimi kimin ele aldığı konusunda tartışma yaşanırken, ülkede olağanüstü hal ilan edildi. Dominik Cumhuriyeti ise yaşananlar sonrası güvenlik gerekçesiyle Haiti sınırını kapattı.

Moise kimdi?

Moise, Haiti siyasetinin yeni yüzlerinden biri olarak tanınıyordu. 2015’teki tartışmalı başkanlık seçimlerinin yenilenmesinin ardından iktidara gelen 53 yaşındaki Moise, seçimin yenilenmesi sebebiyle devlet başkanlığını bir yıl geçici olarak yürüttü, görevine resmen Şubat 2017’de başlayabildi. Moise, bu sebeple görev süresinin Şubat 2022’de dolacağını ileri sürüyordu. Öte yandan muhalefet görevi bu yıl bırakması gerektiğini savunuyordu. Dört yılda yedi başbakan değiştiren Moise’nin üç aydır görevde olan Joseph’i de bu hafta görevden alması bekleniyordu.

Ülke ihtiyacının yüzde 40'ını karşılayacak! Bugün açıldı
Araç sahipleri dikkat! Zorunlu trafik sigortasında değişikliğe gidildi
Yürek kaldırmaz! 3 kardeşin acı sonu
İşgal planı sızdı! Şok harita
İkiz gibi! Gerçek Çizmeli Kedi bulundu, internet yıkıldı
Hazar Ergüçlü ile Onur Ünlü evleniyor mu?
Gündeme bomba gibi düştü! Ellerinde daha fazlası var
Polisin özel aracında bulundu! Harekete geçildi
1200 metreye kadar menzili var! 'Siz görmeden o görüyor'
Fenerbahçe'ye sürpriz teknik adam! Ezeli rakibi çalıştırmıştı
2 milyonluk pırlantayı sahibine teslim etti, beklemediği tepkiyle karşılaştı
Feyyaz Uçar, Sergen Yalçın'ı yerden yere vurdu!
Ordu'da araba çalıp yola çıktılar! 3 çocuktan haber var
Clooney milyonları elinin tersiyle itti! Bir günde 35 milyon dolar kazanç
Robot süpürge tercihinde 5 önemli adım

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler