DünyaHastane saldırısı sonrası yas havası

Hastane saldırısı sonrası yas havası

10.07.2024 - 07:01 | Son Güncellenme:

Rusya’nın Ukrayna’nın başkenti Kiev’de Okhmatdyt Çocuk Hastanesi dahil ülke genelinde farklı noktalara düzenlediği füzeli saldırılarının bilançosu ağırlaşıyor.

Hastane saldırısı sonrası yas havası

Ukrayna’dan yapılan açıklamada, Kiev, Kryvyi Rih, Dnipro ile diğer yerleşim yerlerinin hedef alındığı saldırılarda hayatını kaybedenlerin sayısının 4’ü çocuk olmak üzere 42’ye yükseldiği bildirildi. Ayrıca 190 kişinin de yaralandığı aktarıldı. Ülkede büyük bir yas havası hakim.

Haberin Devamı

Öte yandan Rusya’nın iddialarının aksine, çocuk hastanesinin Rus Kh-101 seyir füzesiyle vurulduğu öğrenildi. Rusya’dan yapılan açıklamalarda bölgeyi Ukrayna’nın kendi vurmuş olabileceği iddia edilmişti. Enkaz alanlarında arama-kurtarma çalışmalarının ise devam ettiği belirtildi.

Biden’dan sert tepki

Saldırı dünyada tepkiyle karşılanırken, ABD Başkanı Joe Biden, “Rusya’nın onlarca Ukraynalı sivili öldüren ve Kiev’in en büyük çocuk hastanesinde hasara ve can kaybına yol açan füze saldırıları, Rusya’nın vahşetinin korkunç bir hatırlatıcısıdır. Dünyanın bu önemli anda Ukrayna’nın yanında olmaya devam etmesi ve Rusya’nın saldırganlığını göz ardı etmemiz kritik önem taşıyor” dedi. Biden ayrıca “Müttefiklerimizle birlikte, şehirlerini ve sivillerini Rus saldırılarından korumaya yardımcı olmak amacıyla Ukrayna’nın hava savunmasını güçlendirmeye yönelik yeni önlemleri açıklayacağız. ABD, Ukrayna halkının yanındadır” ifadelerini kullandı.

Haberin Devamı

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenkiy ise sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Rus teröristler bunun hesabını vermeli. Sadece endişe terörü durdurmaz. Rus füzelerini düşürmemiz gerekiyor. Rus savaş uçaklarının imha edilmesi gerekiyor. Güvenlik açığı bırakmayacak güçlü adımların atılması gerekiyor. Dünyanın bunun için gerekli gücü var. Ortaklarımız bunu yapabilir. Bir an önce çözümlere ihtiyaç var” ifadelerini kullandı.