Dünya ‘Hediye bomba’ faciaya neden oldu

‘Hediye bomba’ faciaya neden oldu

08.11.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

Ukrayna Genelkurmay Başkanı Valeriy Zalujnıy’ın yardımcısı olan Binbaşı Gennadiy Chastiakov, kendisine doğum günü hediyesi olarak verilen bir el bombasının patlaması sonucu öldü.

‘Hediye bomba’ faciaya neden oldu

Meslektaşlarından aldığı hediyeleri evinde ailesinin yanında açan Chastiakov’un 13 yaşındaki oğlunun ise patlama sonucu ağır yaralandığı bildirildi. 

Haberin Devamı

Ukrayna İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Chastiakov’un içinde el bombaları olan bir hediye paketini çıkararak mühimmatlardan birini oğluna gösterdiği belirtildi. Açıklamada, “Oğlu önce bombayı eline aldı ve pimi çevirmeye başladı. Sonra Binbaşı, el bombasını çocuğun elinden aldı ve pimi çekerek trajik bir patlamaya neden oldu” ifadelerine yer verildi.

Ancak savcılar daha sonra, Chastiakov’un el bombasını oğlundan almaya çalışırken yanlışlıkla patlattığını açıkladı. Patlama “trajik bir kaza” olarak tanımlanırken, polisin Chastiakov’un evinde bulduğu hediye olarak verilen 5 adet patlamamış el bombasının da inceleme altında olduğu bildirildi. Diğer yandan, Zalujnıy’in, yardımcısının doğum günü kutlamalarına katılmış olabileceği varsayımıyla bombanın Genelkurmay Başkanı’nı hedef almış olabileceği de iddia edildi. Olayla ilgili soruşturma başlatıldı.