Geri Dön
Dünya‘Hepsi bir arada aşı’ geliştirilecek

‘Hepsi bir arada aşı’ geliştirilecek

Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu, salgını yol açan SARS-CoV-2, SARS ve MERS’e yol açan virüsler de dahil tüm koronavirüslere karşı etkili bir aşının 3 ya da 5 yılda geliştirilebileceğini açıkladı.

‘Hepsi bir arada aşı’ geliştirilecek

 

Bulaşıcı hastalıklara karşı aşılar geliştiren küresel bir ortaklık olan Salgın Hazırlık Yenilikleri Koalisyonu’nun (CEPI) Programlar ve Yenilikçi Teknoloji Başkanı Nick Jackson, 3 ila 5 yıl içinde özellikle tüm koronavirüs türleriyle savaşan ve potansiyel olarak gelecekteki pandemileri önleyen bir aşı kütüphanesi oluşturabileceklerini söyledi.

Aşı kütüphanesi

“Insider”a konuşan Jackson, 20’den fazla araştırma grubunun Kovid-19 pandemisine yol açan SARS-CoV-2 virüsünün ait olduğu aileden gelen koronavirüslerin büyük bölümüne karşı etkili olabilecek aşılar geliştirmeye çalıştığını söyledi. Jackson, bilim insanlarının çoğu koronavirüse karşı etkili ve her varyantta işe yarayan tam olarak test edilmiş bir aşı yapabilecekleri konusunda iyimser olduğunu belirtti. CEPI’nin gelecekteki her teorik tehdit için stratejik coğrafi konumlarda, aşılardan meydana gelen “kütüphaneler” oluşturduğunu belirten Jackson, “Sahra Altı Afrika’da ‘X’ hastalığı ortaya çıkarsa, kütüphanemizde hemen kullanılabilecek bir çözümümüz var” dedi.

Mart ayında Kovid-19 varyantına karşı koruma sağlayan aşılar geliştirmek için 200 milyon dolarlık bir program başlatan CEPI, bu amaçla biri ABD’li diğeri de Koreli 2 biyoteknoloji şirketine 203 milyon dolar yatırım yaptı.

24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Sağlık Bakanlığı son dakika olarak Türkiye'nin 24 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritasını açıkladı. Türkiye'de son 24 saatte 355 bin 226 Kovid-19 testi yapıldı, 27 bin 197 kişinin testi pozitif çıktı, 221 kişi yaşamını yitirdi. Bakan Koca tabloyu paylaşırken kritik uyarılarda bulundu.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler