Geri Dön
DünyaHong Kong'da 4 aktivist gözaltına alındı

Hong Kong'da 4 aktivist gözaltına alındı

Çin'in Hong Kong Özel İdare Bölgesinde, 1989'da Pekin'de  gerçekleşen Tiananmen (Tienanmın) olaylarını anmak için etkinlik düzenleyen  aktivistlerin gözaltına alındığı bildirildi.

Hong Kong'da 4 aktivist gözaltına alındı

Hong Kong polisinden yapılan açıklamada, "Çin Yurtsever Demokratik  Hareketlerini Destekleyen Hong Kong İttifakı" üyeleri Çov Hang-tung, Leung  Kam-vai, Çan Dor-vai ve Tang Ngok-kuan'ın Ulusal Güvenlik Yasası kapsamında  açılan soruşturma için bilgi vermeyi reddetmeleri nedeniyle gözaltına alındıkları  belirtildi.

Hong Kong'da her yıl Tiananmen'i anmak için mum ışığında matem  törenleri düzenleyen grup, dün polise yolladığı mektupta soruşturma kapsamında  talep edilen faaliyet ve finans bağlantılarına ilişin bilgi vermeyi reddettiğini  açıklamıştı.

Polis, geçen ay, 2020'de yürürlüğe giren Ulusal Güvenlik Yasası  uyarınca, grubunun yabancı ülkelerin çıkarları için çalıştığı iddiasıyla  soruşturma başlatmış, bu kapsamda gruptan yurt dışında veya Tayvan'da birlikte  çalıştıkları grupların veya kişilerin tüm bilgilerini bildirmelerini talep  etmişti.

TİANANMEN OLAYLARI

Çin'de Nisan 1989'dan başlayarak 4 Haziran'a kadar süren ve başkent  Pekin'deki Tiananmen Meydanı'nda güç kullanılarak bastırılan olaylarda resmi  olmayan rakamlara göre 2 binden fazla kişi hayatını kaybetmişti.

Demokrasi ve ifade özgürlüğü talebi, enflasyon, siyasi bozulma ve  yozlaşma gibi nedenlerle başlayan protestolara ülkedeki aydın kesim ve öğrenciler  başta olmak üzere yoğun katılım olmuştu.

Hong Kongda 4 aktivist gözaltına alındı

Olayların ilk başladığı zamanlarda hükümet, göstericilere müdahale  etmemiş ancak protestocuların dağılmaması üzerine 20 Mayıs'ta sıkıyönetim ilan  edilmişti.

Hükümet, protestocuların taleplerinin karşılanmasının mümkün olmadığı  ve gösterilerin bastırılması gerektiği kararına vararak 4 Haziran gecesi tanklar  ve askerleri meydana göndermişti.

Güvenlik güçlerinin olayları bastırırken gerçek mermi kullanması  sonucu Çin Kızılhaçına göre 2 bini aşkın kişi yaşamını yitirmişti. Olayların tartışılması ve anmalara konu edilmesi Çin'de günümüzde hala  tabu kabul ediliyor.

 

Sınır ticaretine sınırlama geldi! 13 ile limit
Resmi Gazete'de yayımlandı! Erdoğan'dan 'Türkiye' kararı
Meteoroloji'den flaş uyarı! Pazar günü değişiyor
Esad rejimine Hatay tepkisi: Toprağımızda gözü olanların halini tarih okuyanlar görür
En yakınındaki isim ele geçirildi! Dikkat çeken detay... Altüst olacak
Jandarma ekipleri inanamadı! Tam 1 ton ağırlığında...
Akılalmaz olay! Koronavirüs aşısı olmamak için bunu yaptı
Tuttuğu balığın ağzını açınca hayatının şokunu yaşadı
Fenerbahçe'nin yıldızı için transfer açıklaması!
Burak Yamantürk kızını kucağına aldı, adını koydu! 'Gördüğümüz an ağladık'
Türkiye sınırına yığıldılar! Sipariş yağıyor
Fenerbahçe'yi yıktı! Trabzonspor transfer görüşmelerine başladı
Hande yeni bir polemiğin fitilini ateşledi! 'Alkollü ortamda nasıl anlasınlar?'
Türkiye'den tek kare girdi! AP dünyaya geçti
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler