Geri Dön
Dünyaİkisini de yaktı...

İkisini de yaktı...

İran Dışişleri Bakanı Cevad Zarif’in sızdırılan ses kaydında yer alan bazı ifadeler, hem İran hem ABD’de olay yarattı. İranlı ekonomist Said Lilaz’ın Zarif’le yaptığı sohbetin ses kaydının, Londra merkezli “Iran International”da yayımlanmasıyla ortalık karıştı.

İkisini de yaktı...

Zarif’in özellikle eski ABD Dışişleri Bakanı John Kerry hakkındaki sözleri, ABD’de büyük rahatsızlık yaratırken, Cumhuriyetçiler, bugün Başkan Joe Biden’ın İklim Kriziyle Mücadeleden Sorumlu Özel Temsilcisi konumundaki John Kerry’ye karşı sert açıklamalar yaptı. Zarif’in, sızan ses kaydında, John Kerry’nin İsrail’in Suriye’de 200’den fazla gizli operasyon düzenlediği konusunda kendisini bilgilendirdiğini söylemesi, ABD’de tartışma yaratırken, birçok kongre üyesi ve eski yetkili Kerry hakkında soruşturma başlatılmasını talep etti.

‘İstifa etsin’

ABD BM Daimi Temsilcisi Nikki Haley, yaptığı açıklada, “Bu, birçok seviyede iğrenç bir şey. Kerry ve Biden’ın, Kerry’nin neden dünyanın bir numaralı terör destekçisi olan İran’a ipucu verirken en büyük ortağımız İsrail’i sırtından bıçakladığına yanıt vermesi gerekir” dedi. Eski ABD Dışişleri Bakanı Mike Pompeo ise “Yıllar önce söyledim. Bu kişi (Zarif), Kerry ile hem dışişleri bakanlığı döneminde hem de bakanlığı bittikten sonra siyasi meseleleri görüşmeye devam ediyor. Üstelik Zarif’e göre, Kerry, İran’ı İsrail operasyonları konusunda bilgilendirmiş” diye konuştu. Pompeo, ayrıca ABD yönetimi, İran’la yeni bir anlaşma yapmadan önce Kerry ile Zarif arasındaki görüşmelerin detaylarının ortaya çıkarılması gerektiğini ifade ederek, Kerry hakkında soruşturma istedi.

Indiana Eyaleti Temsilcisi Cumhuriyetçi Jim Ranks ise ABD medyasına yaptığı açıklamada “Kerry derhal istifa etmelidir ve soruşturma başlatılmalıdır” dedi. Temsilciler Meclisi Dış İlişkiler Komitesi üyelerinden Cumhuriyetçi Darrel Issa da, “Şayet Kerry ülkemizin istihbaratının gizli bilgilerini İran ile paylaşmış ve İsrail’i tehlikeye atmış ise söz veriyorum bunu hesabını verecek” değerlendirmesini yaptı. New York Temsilcilerinden Cumhuriyetçi Elise Stefanik ise Twitter hesabından, Başkan Biden’ın Kerry’i derhal tüm görevlerinden alması gerektiğini paylaştı.

Kerry ise Twitter hesabından yaptığı açıklamada, “Şunu ifade edebilirim, bu haber ve tüm bu iddialar kesin bir surette yanlıştır. Ne bakanken ne de o zamandan beri böyle bir şey olmadı” ifadelerini kullandı.

‘Açıklama bekliyoruz’

Öte yandan Zarif, skandalın ardından soluğu Irak ziyaretinde aldı. Ama İran’daki muhafazakar gazetelerce “Dost değil”, “Zarif’in batışı”, “Zavallı” gibi manşetlerle hedef alınmaktan kurtulamadı. Cumhurbaşkanı Hasan Ruhani hükümeti, ses kaydının özgünlüğünü yalanlamasa da Zarif’in sözlerinin cımbızlanarak yayımlandığını ve dolayısıyla bağlamından koparıldığını savundu.

Ses kaydını sızdıranlar hakkında soruşturma açıldığını duyuran Hükümet Sözcüsü Ali Rebii, faillerin bulunması için İstihbarat Bakanlığı’na talimat verildiğini açıkladı. Sohbetin yazılı ve görsel kayıtlarının Bakanlar Kurulu ofisinde arşivlendiğini ve daha sonra kamuoyuyla paylaşılmasının planlandığını aktaran Rebii, ses kaydının “çalındığını” ve bunun da İran halkına karşı yapılmış bir “komplo” olduğunu savundu.

İran ordusunun ülke siyasetindeki rolünden rahatsız olduğuna ilişkin ifadelerin yer aldığı ses kaydında Zarif, ülkesinin dış siyasetindeki rolünün yüzde sıfır olduğunu kaydederken, “Kerry beni arıyor ve İsrail’in Suriye’deki İran hedeflerine 200 saldırı düzenlediğini söylüyor. Bunu ben bilmiyordum” ifadelerini kullanıyor. Zarif, kayıtta ayrıca, ABD tarafından Ocak 2020’de öldürülen eski Kudüs Gücü Komutanı Kasım Süleymani dahil Devrim Muhafızlarının İran’da her alanda dizginleri ele geçirip karar mekanizmasını yönlendirmesi, bu kapsamda dini lider Ayetullah Ali Hamaney ile birlikte Dışişleri Bakanlığı’nı hiçe sayarak dış politikayı etkilemesi ve nükleer anlaşmayı engellemeye çalışmasına dair eleştirilerini sıralıyor.

Basra Körfezi’nde yeniden karşılaşma!

ABD ve İran’a ait askeri gemilerin, bir yıldan süre sonra Basra Körfezi’nde tekrar karşı karşıya geldiği bildirildi. Devrim Muhafızla-rı’na ait “Harth 55” adlı geminin, 2 Nisan’da bölgede seyreden ABD sahil güvenlik gemisi ‘Monomoy’un önünü aniden kestiği, gemi-nin olası bir çarpışmayı önlemek için motorunu kapatmak zorunda kaldığı belirtiliyor.

Siber dolandırıcıların oyununa gelmeyinNeredeyse her gün telefonumuza bilmediğimiz numaralardan mesajlar geliyor. Kendilerini banka ya da bilinen bir kurumun adıyla tanıtarak gönderdikleri linke tıklamamızı istiyorlar. İşte bu noktada siber dolandırıcılarının oyununa geliyoruz.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler