Geri Dön

İmamlara eğitim verecek Fransa, Müslümanlar'dan yardım istedi

Ülkedeki imamlara Fransız değerlerine yönelik eğitim programı başlatılıyor. Başbakan Manuel Valls ve onlarca önde gelen Fransız Müslüman ise, gençlerin radikalleşmesini engellemek için ulusal düzeyde ana akım İslam'ın desteklenmesi çağrısında bulundu.

İmamlara eğitim verecek Fransa, Müslümanlar'dan yardım istedi

Terör örgütü IŞİD'in peş peşe saldırılar düzenlediği Fransa'da yeni dönem başlıyor. Fransa İslam Konseyi temsilcileriyle bir araya gelen İçişleri Bakanı Bernard Cazeneuve, imamların eğitiminde farklı bir adım atılacağını duyurdu.

Ülkedeki imamlara, Fransız değerlerine yönelik eğitim verilecek. İçişleri Bakanı Cazeneuve, 2012 yılından bu yana nefret söylemi yayan, aşırıcılık çağrısı yapan 80 imamın sınır dışı edildiğini, Kasım ayından itibaren 20 caminin aynı gerekçelerle kapatıldığını ifade etti. Cazeneuve, camilerin finansmanlarının da şeffaf olması gerektiğine vurgu yaptı.

CFCM Başkanı Anouar Kbibech de, imam ve din adamlarına, hükümetin eğitim programını izlemeleri için çağrı yaptı. Kbibech, yaz sonunda radikalleşme çağrılarına karşı yeni bir söylem geliştireceklerini de ilan etti.

Başbakan Manuel Valls ve onlarca önde gelen Fransız Müslüman ise, gençlerin radikalleşmesini engellemek için ulusal düzeyde ana akım İslam'ın desteklenmesi çağrısında bulundu. Manueal Valls ve 41 Müslüman, 2005'te kurulan ve daha sonra kapatılan Fransa Müslüman Vakfı'nın tekrar açılmasını istedi.

'SESİMİZİ YÜKSELTMELİYİZ'

Valls, Journal du Dimanche gazetesinde yayımlanan makalesinde İslam'ın kendisine içerden zarar veren akımlara karşı mücadelesini sürdürmesi gerektiğini belirtti. Fransa Başbakanı, bu amaca ulaşmak için İslam ile gerçek bir ortaklığa gidilmesi gerektiğini ve Fransa Müslüman vakfına merkezi bir rol verilmesi gerektiğini söyledi.

Valls, "Eğer İslam, Cumhuriyet'e kamusal özgürlüklerle mücadelede yardım etmezse, Cumhuriyetin de ibadet özgürlüğünü garanti altına alması zorlaşır" dedi.

Yine Journal du Dimanche gazetesine yazan Fransız Müslümanlar da, "Sesimizi yükseltmeliyiz, çünkü İslam kamusal bir mesele haline gelmiş durumda ve mevcut durum tolere edilebilir değil" ifadelerini kullandı.

Başbakan Manuel Valls, dün Le Monde için kaleme aldığı makalede ise, "Fransa'daki İslam ile gerçek bir anlaşma inşa etme ihtiyacı bulunuyor. Biz Fransa'da İslam'a en büyük zararı verenlerin etkisizleştirilmesine karşı yine Müslümanlara yardımcı olmak zorundayız" ifadelerini kullanmıştı.

Fransa'da 13 Kasım 2015'e Paris'te düzenlenen terör saldırılarında 130, 14 Temmuz'da Nice kentinde düzenlenen saldırıda ise 84 kişi hayatını kaybetmişti.

Son olarak, Saint-Etienne-du-Rouvray kentindeki bir kiliseye 26 Temmuz sabahı ayin sırasında giren bıçaklı iki saldırgan, üçü din adamı olmak üzere beş kişiyi rehin almıştı. Bir papazı öldüren, bir kişiyi ağır yaralayan iki terörist, polis tarafından vurularak öldürülmüştü. Saldırıyı terör örgütü IŞİD üstlenmişti.

Boğazı kesilerek öldürülen 86 yaşındaki papaz için çeşitli anma etkinlikleri düzenlenmiş ve Fransa İslam Konseyi de Müslümanların pazar ayinlerine katılmaları çağrısında bulunmuştu.

Avrupa'da Suudi Arabistan tarafından desteklenen Vahabi İslam'ın yaygınlaşmasına karşı kaygılar artıyor. Fransız hükümeti 2004 yılında, ülkedeki imamların Fransızca öğrenmelerini ve eğitimlerini ilerletmeleri şart koşmuştu. Hükümet Fransa'da imamlık yapanların çoğunun ülke dışından geldiklerini söylüyor.

Erdoğan, Merkel ve Michel arasında kritik toplantıCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, AB Konseyi Başkanı Michel ve Almanya Başbakanı Merkel ile üçlü video konferans görüşmesi gerçekleştirdi. Görüşme sonrası yapılan açıklamada, Ankara ve Atina'nın görüşmeye hazır olduğu bildirildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber