Geri Dön
Dünya‘İngiltere-ABD özel ilişkisi bitti’

‘İngiltere-ABD özel ilişkisi bitti’

İngiliz milletvekilleri, ABD-İngiltere ilişkilerini tanımlamak için 60 yıldır kullanılan ‘özel ilişki’ tabirinin bugünkü duruma uygun olmadığını belirtti

‘İngiltere-ABD özel ilişkisi bitti’

İngiliz Avam Kamarası Dış İlişkiler Komitesi, İngiltere ile ABD arasındaki özel ilişkilerin artık sona erdiğini belirtti.
Komite, 60 yıl önce eski İngiltere Başbakanı Winston Churchill tarafından ortaya atılan “özel ilişki” tanımının bugünkü Anglo-Amerikan ilişkilerinin durumunu yansıtmadığını bildirdi. Komitenin önceki gün oylamayla kabul ettiği metinde, ABD ile ilişkilerde bu tanımın kullanılmasından kaçınılması gerektiği belirtildi.
ABD ile İngiltere arasında halen “derin ve değerli” bir bağ bulunduğunu belirten komite üyeleri, ancak İngiltere’nin ekonomik ve askeri gücünün zayıflamasıyla ABD üzerindeki etkisinin da azaldığını kaydetti.
Komitenin kabul ettiği metinde ayrıca, “İngiliz halkında ve yurtdışında, Irak işgaline giden süreçte ve sonrasında İngiliz hükümetinin Amerikan yönetimine boyun eğen bir kucak köpeği olduğu şeklinde bir algı var. Gerçekle bağlantısı ne olursa olsun bu algı İngiltere’nin itibarına ve çıkarlarına büyük zarar veriyor” denildi. “İngiltere, iki ülkenin çıkarlarının ve değerlerinin farklı olduğu konularda ABD’ye karşı daha az itaatkâr olmalı ve daha sık ‘hayır’ demelidir” denilen metinde, ABD Başkanı Barack Obama’nın da göreve gelmesinin ardından böyle “pragmatik” bir yaklaşımı benimsediği kaydedildi.