Geri Dön
Dünyaİngiltere, AB'nin çözümünü yetersiz buldu

İngiltere, AB'nin çözümünü yetersiz buldu

İngiltere Brexit Bakanı David Frost, Avrupa Birliği'nin (AB) Kuzey İrlanda Protokolü'ne yönelik teklifinin yeterli olmadığını, Avrupa  Adalet Divanı'nın denetleyici rolünün de değiştirilmesi gerektiğini ifade etti.

İngiltere, AB'nin çözümünü yetersiz buldu

Frost, Politico haber sitesine verdiği demeçte, AB'nin Brexit  nedeniyle Kuzey İrlanda'da yaşanan sorunlara yönelik çözüm teklifinin yetersiz  kaldığını belirtti.

AB ve Birleşik Krallık arasında Kuzey İrlanda Protokolü konusundaki  anlaşmazlığın çözümü için önemli değişiklikler gerektiğine işaret eden Frost,  "AB'nin çaba sarf ettiğinin farkındayız ama halen gidilmesi gereken uzun bir yol  var." ifadesini kullandı.

Frost, protokolde yer alan Avrupa Adalet Divanı'nın rolü konusunu  görüşmekten memnuniyet duyacaklarına dikkati çekerek, "Protokolün denetimi  konusunun ciddi biçimde ele alınması gerekiyor." değerlendirmesinde bulundu.

Protokolün "istisnai" bir anda yapıldığını anlatan Frost, bunun bazı  unsurlarının pratikte uygulanamayacağını bildiklerini ifade etti.

Öte yandan, İngiltere Brexit Bakanı Frost ve AB Komisyonu Başkan  Yardımcısı Maros Sefcovic bugün Brüksel'de bir araya gelecek.

Brüksel, AB ve Birleşik Krallık arasındaki Brexit Ayrılık  Anlaşması'nın bir parçası olarak imzalanan Kuzey İrlanda Protokolü'nün bazı  unsurlarının değiştirilmesini içeren teklifini bu hafta açıklamıştı.

İngiltere ve Kuzey İrlanda arasındaki ticareti kolaylaştıracak  unsurlar içeren teklif, ticarette basitleştirilmiş onay süreci, gıda tedarikinin  kolaylaştırılması, ürünler için gümrük süreçlerinin azaltılmasını içeriyor.

SORUN HAKKINDA

İrlanda Adası'nda Katolik ayrılıkçılar ile İngiltere'yle birlik  yanlısı Protestanlar arasındaki savaşı sona erdiren "Hayırlı Cuma Anlaşması"  gereği, İrlanda ve Kuzey İrlanda arasında fiziki bir kara sınırı oluşturulamıyor.

Brexit Ayrılık Anlaşması'nın bir parçası olarak imzalanan Kuzey  İrlanda Protokolü, Birleşik Krallık'ın parçası Kuzey İrlanda ile AB üyesi İrlanda  Cumhuriyeti arasındaki ticari ilişkileri düzenliyor.

Protokole göre, Brexit'e rağmen Kuzey İrlanda, AB'nin gümrük  kurallarına tabi olmaya devam ediyor. AB kuralları gereği Tek Pazar'a,  dolayısıyla Kuzey İrlanda'ya İngiltere gibi artık AB üyesi olmayan bir ülkeden  bazı ürünlerin doğrudan gönderimi sona eriyor.

Bu nedenle resmi olarak Birleşik Krallık egemenliğinde yer alan Kuzey  İrlanda'nın İngiltere ile ticareti, limanlarda gümrüğe tabi tutuluyor.

Özellikle, Birleşik Krallık'tan Kuzey İrlanda'ya sosis, salam ve kıyma  gibi gıda ürünlerinin gidemeyecek olması İngiltere tarafında büyük rahatsızlığa  neden oluyor.

Londra, AB'den İrlanda protokolünün değiştirilmesini talep ediyor. Bu  çerçevede Birleşik Krallık, Kuzey İrlanda'ya ürün ihracatında denetleme  yapılmamasını istiyor. Karşılıklı gümrük işlemlerinin basitleştirilmesi de  İngiltere'nin istekleri arasında bulunuyor.

Ayrıca, Birleşik Krallık, protokolün uygulanmasında yaşanacak  uzlaşmazlıkların Avrupa Adalet Divanı'na taşınmasına ilişkin maddenin de  değiştirilmesini talep ediyor.

İngiltere, Galler, Kuzey İrlanda ve İskoçya'dan oluşan Birleşik  Krallık'ta, Haziran 2016'da yapılan AB referandumunda yüzde 48'e karşı yüzde 52  ile Brexit kararı alınmıştı. Birleşik Krallık AB'den resmen 31 Ocak 2020'de  ayrılmıştı. Taraflar 31 Aralık 2020 tarihine kadar geçiş süreci uygulamış bu  sürede Birleşik Krallık AB kurallarına bağlı kalmayı sürdürmüştü.

 

103 emekli amirale 12'şer yıl hapis istemi
Erdoğan’ın mitingine bombalı saldırı girişiminde çarpıcı tespit! Benzerlik var
Asgari ücrette kritik gün yarın! Canlı yayında rakam verdi
8 aylık hamile kadına iğrenç taciz! Adım adım takip etti
Satmak için sıraya girdiler ama... 'Gerçeği böyle anlaşılır'
Ölümden dönen alkollü sürücü: Çekin de meşhur olalım
Fotoğraf olay oldu! Başbakan sabaha karşı 4'te böyle görüntülendi...
Danilo Zanna-Tuğçe Demirbilek ayrılığında '500 bin euro' krizi!
Galatasaray ile anlaştığı için oynamıyor!
Türkiye sayılı ülkeler arasına girdi! Fiyatına paha biçilemiyor
Defne Samyeli havuzda, kızları Altın Kelebek'te
MHP'den seçim anketi çıkışı! Ters köşeye yatıracak
ABD askerleri Türkiye'ye 5 km mesafede!
Yunan medyası kendinden geçti! ABD'den şoke eden adım
Çekiliş Salı Akşamı 21:30’da!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler