Dünya İngiltere’de göç yasası tartışması!

İngiltere’de göç yasası tartışması!

12.03.2023 - 07:00 | Son Güncellenme:

İngiltere’de hükümetin mültecilere yönelik tartışma yaratan tasarısı tepki çekerken, yasa karşıtı görüşün bayrak ismi eski futbolcu Gary Lineker oldu.

İngiltere’de göç yasası tartışması

NEVSAL ELEVLİ LONDRA - İngiltere’de hükümetin yeni göçmen politikasıyla ilgili tartışmalar alevlenirken, BBC’nin en önde gelen spor sunucusu ve eski futbolcu Gary Lineker tartışmanın odağı haline geldi.

Haberin Devamı

Hükümetin yeni politikasına yönelik eleştirilerini dile getiren Lineker, Salı günü attığı bir tweette Muhafazakar Parti hükümetinin yeni mülteci yasa tasarısında kullanılan dilin, Nazi yönetiminin hakim olduğu “1930’lar Almanyası’nda kullanılandan pek farklı olmadığını” yazmıştı. Bu benzetme hükümet kanadından ciddi bir rahatsızlık yaratırken, İçişleri Bakanı Suella Braverman Lineker’i sert biçimde eleştirdi.

Futbolculardan destek

Daha sonra BBC’nin sunucu olarak Lineker’in görevine ara verdiği açıklandı. Açıklamada, Lineker’in sosyal medya kullanımının kurum kurallarını çiğnediği belirtilerek, Lineker’in sosyal medya kullanımı konusunda anlaşmaya varana kadar programını sunamayacağı ifade edildi. Lineker’in kendisinin “siyasi partilerle ilgili veya tartışmalı siyasi konularda taraf olmaması gerektiği” vurgulandı.

Haberin Devamı

BBC’nin bu adımı üzerine tartışma daha da büyüdü. Programdaki spor yorumcuları ve ekip arkadaşlarının yanı sıra BBC’nin başka bir spor programı sunucuları da Lineker’e destek için programlara çıkmayacaklarını açıkladı. BBC’nin yayın düzeni ciddi anlamda değişmek durumunda kaldı. Eski futbolcular Ian Wright, Alan Shearer, Micah Richards ve Jermaine Jenas ile diğer yorumcular programda yer almayacaklarını duyururken, BBC, programın sadece maç özetleri şeklinde yayınlanacağını açıkladı.

Tartışılan tasarı

İngiltere Başbakanı Rishi Sunak Salı günü Avam Kamarası’nda ülkeye yasa dışı yollardan giren göçmenlerin bu ülkede iltica başvurusunda bulunma hakkını ortadan kaldıran yeni yasa tasarısını sunmuştu. İngiltere’ye Manş denizi üzerinden giren düzensiz göçmenleri engellemeye yönelik yasa tasarısı hazırlayan İngiltere hükümeti, düzensiz göçmenleri yakalandığı anda gözaltına almayı öngörüyor. Tasarıya göre, gözaltına alınan düzensiz göçmenler adli soruşturma olmaksızın 28 gün içinde kendi ülkelerine ya da güvenli üçüncü ülkelere sınır dışı edilecek.