Geri Dön

İran muamması devam ediyor

ABD’de Joe Biden’ın başkanlığa gelmesiyle yönetimin İran’a karşı tutumunda olumlu yönde değişiklik beklenirken, ABD ordusunun, her türlü ihtimale karşı hazırlık yaptığı öğrenildi. İran’ın muhtemel bir saldırısına karşı ABD’nin Suudi Arabistan’ın batısındaki çölde birden fazla liman ve hava üssünü kullandığı, bununla birlikte yeni üsler için de yer arayışında olduğu belirtildi.

İran muamması devam ediyor

“Wall Street Journal” (WSJ) gazetesine konuşan ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Kenneth McKenzie, İran’ın balistik füze saldırıları olasılığına karşı ABD ordusunun son dönemde Suudi Arabistan’da alternatif üsleri kullandığını söyledi. Personelin ve ağır askeri ekipmanın aktarılabileceği yeni üsler için yer baktıklarını kaydeden McKenzie, bu üslerin İran’ın olası bir saldırısı sonrasında Katar ve Kuveyt’teki üslere alternatif olabileceğini belirtti. Joe Biden yönetimi, Suudi Arabistan’a özellikle insan hakları başlığında daha sert bir tutum takınacağını söylemesine rağmen, gazetede açıklamalarına yer verilen ABD yetkililerine göre İran tehdidi, iki ülke arasındaki kilit faktör olmayı sürdürecek.

İsrail ‘hazır’

Öte yandan İsrail Genelkurmay Başkanı Aviv Kochavi, İran’ın nükleer programını önlemek için orduya yeni operasyonel planlar hazırlanması talimatı verdiğini belirterek, ABD yönetiminin Tahran ile 2015’te imzalanan nükleer anlaşmaya dönmesinin “doğru” olmayacağını savundu. Kochavi, “İran gizli veya kışkırtıcı bir şekilde (nükleer) bomba geliştirmeye karar verebilir. Bu temel analiz ışığında, IDF’ye (İsrail ordusu) mevcutlara ek olarak operasyonel planlar hazırlamasını emrettim. Bu planları inceliyoruz ve gelecek yıl içinde geliştireceğiz” diye konuştu. Kochavi, hazırlanacak planların uygulanıp uygulanmayacağına hükümetin karar vereceğini sözlerine ekledi.
İran yönetimi ise anlaşmaya dönüş konusunda ilk adım ABD’den beklediklerini açıkladı.

Her şey bir anda oldu! Vitesleri karıştırınca otomobiliyle bahçeye uçtuKahramanmaraş’ta Ayşe Orçan, geri manevra yapmak isterken otomobil, hızla ileri gidip bir evin bahçesine uçtu. Ev ile istinat duvarı arasında dik vaziyette kalan otomobilin sürücüsü Orçan ise tedavi altına alındı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet