Geri Dön

İran'ın 'uçan bot'una ABD'den uçan araba cevabı

İran'ın geçtiğimiz günlerde üzerindeki kanatlarla istediği zaman havalanabilen bir deniz motorunu tanıtmasının ardından ABD de kendi melez aracını açıkladı

İran'ın 'uçan bot'una ABD'den uçan araba cevabı

ABD Gelişmiş Savunma Araştırmaları Projesi Kurumu (DARPA), Salı günü, yürütülen Transformer X projesinde yer alan özel yatırımcıların havalanabilen ve yüzlerce kilometre uçabilen Humvee tasarladıklarını resmen açıkladı.

Savunma şirketleri Lockheed Martin (LM) ve AAI, sistemin hayata geçirebilmesi için yapacakları çalışmalar için üçer milyar dolar alacak. Ayrıca Carnegie Mellon Üniversitesi'ne, jet motoru üreticisi Pratt and Whitney Rocketdyne şirketine 1 milyar dolar; Aurora Flight Services ve Meltis Design şirketlerine ise 750 bin dolar kaynak aktarılacak.
Hürriyet gazetesinin Forbes dergisinden derlediği habere göre Transformer X (TX), yol ile ulaşımın çok zor olduğu bölgelere asker ve malzeme ulaştırmak için kullanılacak. Uçan Humvee’ler havada 400 kilometre yol alabilecek ve 450 kilo yük taşıma kapasitesine sahip olacak.
DARPA’nın TX hakkında verdiği bilgilere göre, bu teknolojinin başarılı olmasını sağlayan temel özellikler, Humvee’nin pilot yardımı olmaksızın rota, yön bulma ve kontrol sistemine sahip olması olacak. Uçan Humveeler dikine inişve kalkış yapabilecek, görev değişiklikleri veya tehditlere karşılık uçuş güzerghahını güncelleyebilecek.

İLERİ UÇ PROJELERİN KURUMU
Uçan Humvee projesinin sahibi DARPA, Mojave Çölü’nde 2006 ve 2007’de düzenlenen ve sürücüsüz araçların katıldığı Grand Challenge yarışlarını ve 2008’de trafik akışı esnasında yapılan şehir yarışı Urban Challenge yarışını düzenledi.
Öte yandan, ABD’deki “araçtan uçağa dönüşüm” yeteneği içeren sürücüsüz araç projelerinin başını çeken TX, tüketici piyasasına sunulmaya hazırlanıyor. Projenin mimarlarından AAI şirketinin taşeron firmaları, Terrafugia projesi kapsamında 2011 yılında uçan otomobilleri satışa sunmaya hazırlanıyor. Ancak 200 bin dolar ödeyerek uçağa dönüşebilen otomobil alan birisi, TX’in aksine aracını kendi kullanmak zorunda kalacak.

ABD'de sahile yaklaşan köpek balığı sürüsü böyle görüntülendiABD'de Singer Island sahiline yakın mesafede toplanan onlarca siyah uçlu resif köpek balığı görenleri korkuttu. Sahile yaklaşan onlarca köpek balığı sürüsü drone ile görüntülendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet