Geri Dön
Dünyaİslam karşıtı karikatürist öldü

İslam karşıtı karikatürist öldü

İslam karşıtlığıyla bilinen Danimarkalı karikatürist Kurt Westergaard, uzun süredir yaşadığı rahatsızlık sonrası 86 yaşında öldü.

İslam karşıtı karikatürist öldü

İRFAN KURTULMUŞ Kopenhag - Kurt Westergaard, Danimarka’da Eylül 2005’te çizdiği Hz. Muhammed karikatürüyle dünya çapında infiale ve büyük bir krize neden oldu. Dönemin başbakanı olan eski NATO Genel Sekreteri Anders Fogh Rasmussen, aralarında Türk Büyükelçi Figen Ok’un da olduğu 11 müslüman ülkenin büyükelçisiyle görüşmeyi “ifade özgürlüğü” gerekçesiyle reddederken, Müslüman dünyasında baş gösteren protesto gösterilerinde onlarca kişi hayatını kaybetti, birçok ülke Danimarka mallarına ambargo uyguladı.

Westergaard ölüm tehditleri alırken, Gizli Servis tarafından koruma altına alındı ve sürekli adres değiştirmek zorunda kaldı. 2009’da evinde 28 yaşındaki Somalili bir kişinin baltalı saldırısına uğrayan Westergaard, banyoya gizlenerek kurtulmuştu. Karikatür krizi, İkinci Dünya Savaşı’ndan bu yana Danimarka için en ciddi dış politika sorununa dönüşmüştü.

 

Otobüs şoförü, kalp masajı yapıp, güzergah değiştirerek hayat kurtardıVan Büyükşehir Belediyesi’nin otobüs şoförü Mehmet Salih Avar, aracında kalp krizi geçiren yolcu Fahrettin Adıyan'ı (72) kalp masajı yapıp, güzergahını değiştirerek, hastaneye yetiştirdi. Hastanede de bekleyen Avar, Adıyan'ın sağlık durumunun iyiye gittiğini öğrenince görevinin başına döndü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler