Geri Dön
Dünyaİspanya'da son durum! Bir günde 389 can kaybı...

İspanya'da son durum! Bir günde 389 can kaybı...

İspanya'da yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınında son 24 saatte 389 kişi hayatını kaybetti, 9 bin 212 yeni vaka tespit edildi. Ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı devam ederken, ekonomik kaygılardan ve mahkeme kararlarıyla bar, restoran ve alışveriş merkezlerinde çalışma şartlarıyla ilgili önlemler gevşetiliyor.

İspanya'da son durum! Bir günde 389 can kaybı...

Sağlık Bakanlığının güncellediği Kovid-19 verilerine göre, günlük can kayıplarının halen yüksek olduğu ülkede, yaklaşık iki ay önce her 100 bin kişide 900'lere varan Kovid-19 vaka sayısı 218'e geriledi.

Sadece Madrid ve Bask bölgeleri ile Melilla ve Ceuta kentleri, Avrupa Birliği'nin belirlediği sınıra göre (250 vakanın üzeri) Kovid-19'da aşırı riskli bölgeler arasında yer almaya devam ediyor.

Ülkede Kovid-19 kaynaklı ölü sayısı dünden bugüne 389 artışla 68 bin 468'e, toplam vaka sayısı 9 bin 212 artışla 3 milyon 170 bin 644'e ulaştı.

Salgına karşı 25 Ekim'den bu yana ülke genelinde olağanüstü hal (OHAL) uygulayan İspanya'da yerel yönetimlerin inisiyatifiyle mevcut tedbirler ocak başında kademeli olarak genişletilmiş, bu sayede yeni vaka sayılarındaki yüksek artış durdurulmuştu.

Ülke genelinde gece sokağa çıkma yasağı devam ederken, ekonomik kaygılardan ve mahkeme kararlarıyla bar, restoran ve alışveriş merkezlerinde çalışma şartlarıyla ilgili önlemler gevşetiliyor.

Portekiz'de durum

Portekiz'de Sağlık Genel Müdürlüğünün güncellediği verilere göre, Kovid-19 nedeniyle son 24 saatte 50 kişi hayatını kaybetti ve 1480 yeni vaka tespit edildi.

Ülkede 8 Kasım'dan bu yana Kovid-19 kaynaklı günlük can kayıplarında en düşük sayı açıklandı.

Salgından ölenlerin sayısı 16 bin 136'ya, vaka sayısı 800 bin 586'ya çıktı.

Portekiz'de 1 Mart'a kadar uzatılan OHAL kapsamında sınırların kapatılmasının yanı sıra salgının yoğun görüldüğü yerlerde serbest dolaşımın kısıtlanması, ilkokullar dışında tüm okulların kapatılması, hafta sonu şehirler arası seyahatin yasaklanması, gece sokağa çıkma yasağı, bar, restoran ve alışveriş merkezlerinin çalışma saatlerinin düşürülmesi tedbirleri uygulanıyor.

 

İstanbul'da bir kadın boğazından bıçaklanarak öldürüldüİstanbul Esenler'de akşam saatlerinde bir kadın, Mahmutbey Yolu üzerinde bulunan yeşillik alanda boğazından bıçaklandı. Aldığı bıçak darbesiyle ağır yaralanan kadın yere yığılırken, olayı gerçekleştiren kişi ya da kişiler ise olay yerinden kaçtı. Kendi imkanlarınla cadde kenarına kadar gelerek yardım isteyen kadın kaldırıldığı hastanede yapılan tüm müdahalelere rağmen hayatını kaybetti. Polis ekipleri olayı gerçekleştirenleri yakalamak için geniş çaplı araştırma başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet