Dünya İsrail ordusunun hedefinde bu kez TRT Arabi ekibi vardı

İsrail ordusunun hedefinde bu kez TRT Arabi ekibi vardı

12.04.2024 - 14:28 | Son Güncellenme:

Gazze’deki Nuseyrat kampında yayın hazırlığı yapan TRT Arabi ekibi aracı İsrail ordusu tarafından hava saldırısına uğradı. Bağımsız kameraman olarak çalışan Sami Şahada ağır yaralandı, ameliyata alındı. TRT Arabi muhabiri Sami Berhum olaydan yara almadan kurtuldu.

İsrail, Gazze Şeridi’ne saldırını 189 gündür sürdürüyor. İsrail ordusu, Gazze Şeridi’nin merkezindeki Nuseyrat Mülteci Kampı’nda gazetecileri hedef aldı.

Haberin Devamı

Saldırıda yayın hazırlığı yapan TRT Arabi ekibinden kameraman Sami Şahada'nın yaralandığı, ayağının ampute edildiği belirtildi. TRT Arabi muhabiri Sami Berhum'un ise yara almadan kurtulduğu aktarıldı.

İsrail'in Nuseyrat Mülteci Kampına düzenlediği saldırılarda yaralanan en az 70 kişinin sabah saatlerinden bu yana kamptaki El Avda Hastanesi'ne getirildiği öğrenildi.

"BASIN OLDUĞUMUZU GÖRE GÖRE ÖZELLİKLE HEDEF ALIYOR"

TRT Haber Muhabiri Ayşe Nur Gündoğdu detayları aktardı; “Dünyanın dört bir yanından gelen basın mensupları ile beraber hareket etmeye çalışıyoruz. Hepimizin burada çelik yelekleri de var, üzerimizde kasklarımız da var. Saldırıları sırasında bizim basın olduğumuzu göre göre özellikle hedef alıyor.

Haberin Devamı

Genelde toplu olarak beraber bulunmaya çalışıyoruz. TRT Arabi’nin Kameramanı Sami bir basın ekibi ile beraberdi. İsrail birçok basın mensubunun bulunduğu bir noktayı vurdu. Burada sadece Gazze değil, Batı Şeria’daki kamplar da oldukça tehlikeli.

En başından itibaren 7 Ekim’den itibaren yaptığı gibi uluslararası hukuku hiçe sayıyor. Güvenli bölge olarak nitelendirilen basın mensuplarının bulunduğu bölgeleri vurması uluslararası hukuka tamamen aykırı.

Yanında diğer basın mensupları olduğu için TRT Arabi kameramanının bir an önce en iyi tedaviyi alabilmesi için basın camiasından farklı arkadaşlarımız yardımcı olmaya çalışıyorlar.

TRT Arabi kameramanının hayati tehlikesi devam ediyor. Tıbbi yetersizlikler Gazze’de ön planda. Bacağı ampute edildi ancak mikrop kapma tehlikesi var. Yeterli ilaca ulaşamıyorlar. TRT Arabi Kameramanı Sami arkadaşımızın hayati tehlikesi devam ediyor.

BM'DEN AÇIKLAMA

BM, İsrail'in TRT ekibine saldırısının Gazze'de gazetecilerin karşılaştığı tehlikeleri açık bir şekilde gösterdiğini belirterek olaya ilişkin şeffaf ve güvenilir soruşturma istedi

TBMM BAŞKANI'NDAN GAZETECİLERE 'GEÇMİŞ OLSUN' MESAJI

TBMM Başkanı Numan Kurtulmuş, sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada, "Katil İsrail yönetiminin Gazze Nuseyrat Kampı'nda gazetecilere düzenlediği saldırıda yaralanan TRT Arabi kameramanı Sami Şahada'ya Rabb'imden acil şifa diliyor, sahada canları pahasına görev yapan tüm basın mensuplarına ve TRT ailesine 'geçmiş olsun' dileklerimi iletiyorum. Her geçen gün artan İsrail vahşeti karşısında mazlumun yanında yer alarak hakikati savunmaya devam edeceğiz. İsrail'in Gazze'de sürdürmüş olduğu katliam, bütün insanlık için yüz karası olmaya devam ediyor. Sistematik olarak işlenen bu insanlık suçuna karşı sessiz kalan uluslararası toplumun sesini yükseltmesi gerektiğini bir kez daha ifade ediyoruz" dedi.

Haberin Devamı

AK PARTİ'DEN SALDIRIYA TEPKİ

AK Parti Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Ömer Çelik, İsrail ordusunun saldırısında yaralanan Samir Şahada'ya geçmiş olsun dileklerini iletirken saldırıya da tepki gösterdi.

Sosyal medya hesabından açıklama yapan Çelik şunları söyledi;

Gazze Şeridi’nde Filistinlileri acımasızca katleden İsrail ordusunun, bölgedeki insani durumu dünya gündemine taşıyan basın mensuplarını hedef almasını bir kez daha lanetliyoruz.

Gazze’deki Nuseyrat kampında yayın hazırlığı yaparken İsrail tarafından hava saldırısına uğrayan TRT Arabi ekibine geçmiş olsun dileklerimizi iletiyor; yaralanan muhabir Sami Şahada’ya şifa diliyoruz. 

Haberin Devamı

CEVDET YILMAZ'DAN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Cevdet yılmaz sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, "Gazze’deki Nuseyrat kampında yayın hazırlığı yapan TRT Arabi ekibi aracı'nın İsrail ordusu tarafından hava saldırısına uğraması sonucunda ağır yaralanan Sami Şahada’ya şifa diliyorum. TRT ailesine geçmiş olsun. İsrail, basın mensuplarına yaptığı saldırılarla katliamlarını ve insanlığa karşı suçlarını örtemeyecek. Uluslararası basını ve basın özgürlüğünün bayraktarlığı yapanları bu suçları görmeye ve tavır almaya davet ediyoruz. Demokrasi, temel haklar ve basın özgürlüğü için Gazze en açık samimiyet testidir" ifadelerini kullandı.