Geri Dön

İsrail'de "Şabat yasası" onaylandı

İsrail Parlamentosu, cumartesi (şabat) günleri çalışmaya sınırlama getiren yasayı onayladı.

İsrail'de "Şabat yasası" onaylandı

İsrail Parlamentosu (Knesset) Basın Ofisi'nden yapılan açıklamaya göre, cumartesi (şabat) günleri çalışmaya sınırlama getiren yasa, 120 kişilik parlamentoda 39 hayır oyuna karşılık 50 evet oyuyla kabul edildi.

Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudi Birleşik Tevrat Partisi'nden (Yahudot HaTora) bir milletvekilinin teklifiyle parlamentoya getirilen yasa, ülkede cumartesi günleri çalışmaya izin verilmesi konusundaki kriterleri belirleme yetkisini Çalışma Bakanı'na veriyor.

Knesset'te kabul edilen yasanın gerekçelerinde şu ifadelere yer verildi:

"Son zamanlarda İsrail Demir Yolları ile Ulusal Kara Yolu Şirketi gibi bazı hükümet kurumlarının demir ve kara yollarında alt yapı ile onarım çalışmaları için cumartesi günlerini tercih etmeye başladığı fark edilmiştir. Bu çalışmaların herkesin gözü önünde yürütülmesi devletin Yahudiliğine büyük zarar verdiği gibi muhafazakar ve mütedeyyin milyonlarca vatandaşın da duygularını rencide etmektedir."

Bazı partilerin itiraz ve eleştirilerine neden olan yasanın kabul edilmesinde, Knesset'e hakim olan sağcı partilerin etkin olduğu belirtiliyor.

Yahudi şeriatına göre kutsal sayılan cumartesi günlerinde çalışma konusu, İsrail hükümetinde geçen ay krize neden olmuştu.

İsrail Sağlık Bakanı ve Ultra-Ortodoks (Haredi) Yahudi Birleşik Tevrat Partisi (Yahudot HaTora) Başkanı Yaakov Litzman, geçen ay Devlet Demir Yolları'ndaki İsrailli işçilerin cumartesi günleri çalıştırılmasını gerekçe göstererek görevinden istifa etmişti.

Tam 45 yaşında! Gözü gibi bakıyor... Hepsini reddetti!Manisalı iş kadını Deniz Alya Eryılmaz (34), eşi tarafından kendisine evlilik yıl dönümü hediyesi olarak satın alınan ve halk arasında 'Hacı Murat' olarak adlandırılan 1975 model Murat 124 marka otomobiliyle yakından ilgileniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet