Geri Dön
Dünyaİsrail’e terör geri döndü

İsrail’e terör geri döndü

İsrail, son bir haftada gerçekleştirilen üçüncü terör saldırısıyla sarsıldı.

İsrail’e terör geri döndü

Salı akşamı dindar Yahudilerin yaşadığı Bnei Barak mahallesinde Filistinli bir saldırganın açtığı ateşle beş kişinin hayatını kaybettiği bildirildi. Polis tarafından olay yerinde öldürülen saldırganın M16 otomatik tüfek kullandığı ve Yahudi mahallesinde etrafa ateş açtığı görüntüleri yansırken, saldırıda hayatını kaybedenler arasında bir marketin önünde oturan iki Ukraynalının da bulunduğu kaydedildi. Saldırganın etrafa ateş ederken, yolda gitmekte olan bir arabaya da ateş açtığı dikkat çekti. İsrail polisi, 27 yaşındaki saldırganın Batı Şerialı Diaa Hamarşeh olduğunu aktarırken, daha önce bir süre İsrail’de hapishanede kaldığı da kaydedildi. Soruşturmayı yürüten İsrail polisinin olayla ilgili beş Filistinliyi gözaltına aldığı, bunlar arasında Hamarşeh’in üç akrabasının da bulunduğu da gelen haberler arasında.

Saldırının ardından açıklama yapan İsrail Başbakanı Naftali Bennett, ülkesinin birkaç yılda bir terörizm dalgasıyla karşı karşıya kaldığını belirterek, “Bir sessizlik döneminin ardından, bizi yok etmek isteyenler, ne pahasına olursa olsun bizi incitmek isteyenler tarafından bir şiddet patlaması söz konusu oluyor, Yahudiler ve İsrail devleti nefreti onları çılgına çeviriyor” ifadelerini kullandı.

Abbas da kınadı

ABD ve Birleşmiş Milletlerin yanı sıra Filistin Devlet Başkanı Mahmud Abbas da söz konusu saldırıları kınadı. Abbas, “Filistinli ve İsrailli sivillerin öldürülmesi, hepimiz istikrar için çabalarken, durumun daha da kötüleşmesine yol açacaktır” uyarısında bulundu. Öte yandan Hamas yönetimi ise saldırıdan memnuniyet duyduklarını açıkladı.