Geri Dön
Dünyaİsrailli Bakan’la Davutoğlu Brüksel’de gizlice görüştü

İsrailli Bakan’la Davutoğlu Brüksel’de gizlice görüştü

Gazze’ye yardım götüren filoya düzenlenen silahlı baskının ardından kopma noktasına gelen Türkiye-İsrail ilişkilerinde çok ilginç bir gelişme yaşandı.

Taraflar birbirleri hakkındaki suçlamaları sürdürürken, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Endüstri ve Ticaret Bakanı Binyamin Ben-Eliezer, Brüksel’de gizlice bir araya geldiler.

Avrupa Birliği’yle (AB) Türkiye arasındaki müzakerelerde yeni bir başlık açmak için Brüksel’e gelen Davutoğlu, Ben-Eliezer’le, hükümetlerarası konferansın yapıldığı AB Konseyi binasının çok yakınında bulunan bir otelde bir araya geldi. İsrailli Bakan’la yapılan görüşme, hem Türkiye’deki hem de İsrail’deki diğer hükümet üyelerinden gizlendi. İsrailli kaynakların, Türkiye’nin talebi üzerine gerçekleştiğini ve gayriresmi nitelikte olduğunu belirttikleri görüşmede, ilişkilerde oluşan gerginliğin nasıl giderilebileceği üzerinde durulduğu ifade ediliyor. İki ülke arasında belli bir süredir dirsek teması olduğu da edinilen bilgiler arasında. Türkiye ile İsrail arasındaki gerginliğin tırmanmasında etkin bir rol oynayan İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman’ın görüşmeden haberdar edilmemesi ise bu ülkede kriz yarattı.

DEBKA: Görüşmeler tıkandı

İsrail istihbarat sitesi Debka, Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu ile İsrail Altyapı Bakanı Binyamin Ben-Eliezer arasında Zürih’te gerçekleşen gizi görüşmenin, Türk tarafının Gazze filosu nedeniyle özür ve tazminat taleplerinde ısrar etmesi nedeniyle tıkandığını öne sürdü.

Debka’nın iddiasına göre, Dışişleri Bakanı Davutoğlu, Ben-Eliezer’in bütün ısrarlarına rağmen, yardım filosu olayı ile ilgili özür ve tazminat talepleriyle Gazze’ye uygulanan ambargonun kaldırılması isteğinden tek bir adım bile geri atmadı. İddiaya göre, Davutoğlu’nun tavizsiz tavrı nedeniyle toplantı hiçbir sonuç alınamadan dağıldı.

Debka, Türk ve İsrailli bakanların otelde gizlice görüştüğü sırada, kendi bakanının görüşmesinden habersiz olması imkansız olan Dışişleri Sözcüsü Burak Özügergin’in Ankara’da bambaşka bir hava estirerek, “Türkiye kamuoyu, Ankara’nın İsrail’e suçlarını bir bir kabul ettirdiğini görecek” dediğini belirtti.

Özügergin’in aynı basın toplantısında İsrail askeri uçaklarının Türk hava sahasını kullanmasını sadece bir değil, iki kez engellediğini özellikle vurguladığını savunan Debka sitesi, Ankara’nın gizli görüşmeyi “İsrail hükümetinin zayıflığı” olarak algıladığını öne sürdü.

Bakan Çavuşoğlu Pakistanlı mevkidaşı ile görüştüDışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Pakistanlı mevkidaşı Şah Mahmud Kureyşi ile Afganistan'daki gelişmeleri görüştü.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler