Geri Dön
Dünyaİstanbul Konferansı 24 Nisan’da düzenlenecek

İstanbul Konferansı 24 Nisan’da düzenlenecek

Türkiye’nin ev sahipliğindeki Afganistan barış sürecine ilişkin  İstanbul’da yapılacak toplantının, 24 Nisan-4 Mayıs tarihleri arasında düzenleneceği açıklandı.

İstanbul Konferansı 24 Nisan’da düzenlenecek

Dışişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, Türkiye, Katar ve Birleşmiş Milletler’in (BM) eş düzenleyiciliğinde, 24 Nisan- 4 Mayıs’ta Afganistan İslam Cumhuriyeti ve Taliban temsilcileri arasında yüksek düzeyli ve kapsayıcı bir konferans düzenleneceği belirtildi. Açıklamada, Afganistan Barış Süreci İstanbul Konferansı’nın temel amacının, adil ve kalıcı bir siyasi çözüm bulunmasına yönelik olarak Doha’da süren Afganlar arası müzakerelere hız kazandırmak ve tamamlayıcı bir işlev görmek olduğu vurgulandı.

Konferansın, daha önce 16 Nisan’da düzenleneceği açıklanmıştı. Ancak Taliban, önceki gün yaptığı açıklamada, daha önce 16 Nisan’da düzenlenmesi planlanan konferansa, zamanlaması nedeniyle katılamayacağını duyurmuştu.

İsrail'in Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 2'si çocuk 9 Filistinli daha şehit olduİsrail'in abluka altındaki Gazze Şeridi'ne düzenlediği saldırılarda 2'si çocuk 9 Filistinlinin daha hayatını kaybetmesiyle şehit sayısı 65'e ulaştı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet