Geri Dön
Dünyaİstismara uğramış

İstismara uğramış

Yeni yazılan bir kitap dünyaca ünlü opera sanatçısı Maria Callas’ın trajedisini gözler önüne serdi. Kitaba göre, annesinin Nazilere pazarlamaya çalıştığı Callas’ı sevgilisi Onassis de istismar etmiş

İstismara uğramış

İrlandalı yazar Lyndsy Spence, Haziran ayında yayımlanacak kitabında tüm zamanların en ünlü sopranolarından olan Yunan asıllı ABD’li opera sanatçısı Maria Callas’ın hayatıyla ilgili çarpıcı gerçekleri gün yüzüne çıkardı. Spence, 2019’da çeşitli arşivlere miras bırakılan ve şimdiye kadar hiç yayımlanmayan Callas’ın mektuplarını baz alarak kitabını yazdı. Callas’ın mektuplarına göre operacıya, annesi Evangelia Dimitriadou tarafından şantaj yapıldı.

Annesiyle babası bunları yapmış

Maria Callas, II. Dünya Savaşı sırasında hayat kadını olarak çalışan annesine, kendisini Nazi askerlerine pazarlamaya çalıştığı için kırgındı. Daha sonra Callas’ın annesi basına hikayeler sattı ve kızına şantaj yaptı. Babası George Kalogeropoulos ise Maria Callas’dan para almak için hastaneden yazdığı mektuplarda aslında ciddi bir sağlık sorunu olmamasına rağmen ‘ölüm döşeğinde’ olduğunu bildirdi.

Okul hayatı kâbusa döndü

Callas bir mektubunda ise New York’taki Juilliard Müzik Okulu’nun kendisine âşık olan başkanı Peter Mennin’i reddetmesi sonrası okul hayatının ‘zindana dönüştüğünü’ ve başkan tarafından yükselmesinin engellendiğini belirtiyor. 1959’a kadar evli kaldığı Giovanni Battista Meneghini’nin de parasını çaldığını anlatan Callas bir mektubunda “Eşim evlendiğimizden beri her şeye kendi adını vererek paramın yarısından fazlasını çaldıktan sonra hâlâ beni rahatsız ediyor. Ona güvenerek aptallık yaptım” diyor.

Ünlü armatöre ağır suçlama

Kitapta, Maria Callas’ın evliyken aşk yaşadığı İzmir kökenli ünlü Yunan armatör Aristotle Onassis’in operacıya fiziksel ve cinsel tacizde bulunduğu öne sürüldü. Yazar Spence, Onassis hakkındaki mektupların, özellikle 1966’da ünlü armatörün Callas’ı tehdit ettiğini ve fiziksel şiddet uyguladığını ortaya çıkardığını anlattı. Spence şunları söyledi: “Ayrıca Callas’ın yakın arkadaşlarından birinin günlüğünde, Onassis’in çoğunlukla cinsel nedenlerle ona nasıl uyuşturucu verdiğini anlatan rahatsız edici bilgiler de var” dedi. Spence, “Onassis, Callas’ı Jacqueline Kennedy için terk etmiş. Ardından Callas, uyuşturucu bağımlısı olmuş ve sağlık sorunları nedeniyle sesini birkaç kez kaybetmiş. Trajedilerle dolu bir hayatın ardından Paris’teki apartman dairesinde 1977’de 54 yaşındayken tek başına ölen Callas’a ‘sesini’ yeniden verebilmek için bu kitabı yazdım.” Onassis de 1975’te 69 yaşındayken öldü.

 

 

Bursa'da trafik kazasıBursa'nın İnegöl İlçesi'nde ticari taksiyle çarpışan motosiklet sürücüsü yaralandı. Olay yerinde incelemelerde bulunan polis ekipleri ticari araç sürücüsü Senayi Çakır'ı gözaltına aldı. Kaza ile ilgili soruşturmaya başlandı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet