Geri Dön
Dünyaİsveç’ten skandal destek!

İsveç’ten skandal destek!

İsveç Savunma Bakanı Hultqvist, terör örgütü YPG/PKK’nın sözde komutanı Mazlum Kobani ile video konferans yoluyla görüştü, ülkesinin işbirliğine ve yardıma hazır olduğunu belirtti. Ankara, bu olaya sert tepki gösterdi

İsveç’ten skandal destek!

ANKARA Milliyet  - İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist, Suriye’nin kuzey doğusunda etkili ve Suriye Demokratik Güçleri (SDG) adını kullanan terör örgütü YPG/PKK’nın sözde genel komutanı Ferhat Abdi Şahin, kamuoyunda bilinen adıyla Mazlum Kobani ile video konferans yoluyla görüşerek, desteklerini iletti.

Holtqvist ile Kobani’nin görüşmesinde, sözde özerk yönetimin eşbaşkan danışmanı Bedran Çiya da yer aldı. Örgüte yakın internet sitelerinde yayınlanan toplantı görüntülerine göre, İsveçli Bakan Hultqvist, görüşmede “İsveç olarak, (YPG/PKK’ya) sizlerle uzun süre işbirliği yapmaya ve yardım etmeye hazırız. Gözaltı merkezleri ve tutuklular için bir çözüm bulmalıyız. Şahsen ben yeni ve gelişmiş gözaltı merkezleri inşa etmek ve eski merkezlerdeki koşulları iyileştirmek konuları üzerinde çalışıyorum. Bu konuyu hükümetim ve müttefiklerimle görüşeceğim” dedi.

Hultqvist, YPG/PKK’ya bağlı sözde özerk yönetimi desteklemek amacıyla Suriye’nin kuzeydoğu bölgelerine temsilci göndermesi için hükümetiyle görüşme yapacağını belirterek, “Yardım için bir mekanizma belirlemek için meslektaşlarımı ve hükümetimi görüşmelerimiz hakkında bilgilendireceğim” diye konuştu.

Haseke’de ofis

Terörist Şahin de, İsveç’in Suriye krizinin çözümü için kendilerine verdiği desteğin sürmesini istedi. Haseki’deki Hol mülteci kampında tutulan DAEŞ’li ailelerin ülkelerine gönderilmesi için İsveç yönetiminden yardım talep etti. Bedran Çiya da, ülkenin yeniden inşası ve Kovid-19’la mücadele için uluslararası desteğe ihtiyaç duyduklarını söyledi.

Öte yandan YPG/PKK’ya destek veren ülkeler arasında yer alan İsveç, Suriye’nin doğusunda örgüt işgalindeki bölgelere belli aralıklarla resmi heyetler gönderip terörist elebaşlarıyla görüşüyor. Yerel kaynakların verdiği bilgiye göre, İsveç, Suriye’nin kuzeydoğusundaki Haseke iline bağlı Malikkiye ilçesinde irtibat ofisi hazırladı. Ofisin, İsveç hükümetiyle örgüt arasında koordinasyon görevini üstlenmesi bekleniyor.

‘Uluslararası hukuku açıkça çiğnediler’

İsveç’in Ankara Büyükelçisi Herrström Dışişleri Bakanlığı’na çağrılarak, İsveç Dışişleri Bakanı Ann Linde ve İsveç Savunma Bakanı Peter Hultqvist’in terörist elebaşlarıyla görüşmesi şiddetle kınandı. Dışişleri Bakanlığı açıklamasında, şöyle devam edildi:

“İsveç’in Suriye’nin kuzey doğusunda PKK/YPG terör örgütünün güdümündeki ayrılıkçı ‘Suriye Demokratik Güçleri’ (SDG) ve ‘Suriye Demokratik Konseyi’ (SDK) ile son dönemde kamuoyuna açık şekilde temaslarını artırdığı, İsveç’in muhatap aldığı şahısların AB tarafından da terör örgütü olarak kabul edilen PKK mensupları olduğu, PKK elebaşlarının da bu gerçeği kendi ağızlarından alenen teyit ettiği, bu teröristlerin Suriye’nin kuzeydoğusunda farklı bir isim altında eylemlerini sürdürmelerinin bu gerçeği değiştirmediği, İsveç’in bu tehlikeli siyasetiyle sadece Suriye’nin toprak bütünlüğü ile Türkiye’nin güvenliğini hedef alanlara destek olmakla kalmayıp, uluslararası hukuku da açıkça çiğnediği, böylece ikili ilişkilerimize ciddi zarar vermeyi sürdürdüğü belirtilmiştir.”

Açıklamada, “Büyükelçi’ye, İsveç makamlarını terör örgütlerine destek vermemeye; Suriye’nin birliği, toprak bütünlüğü ve kalıcı istikrarı için çaba harcamaya davet ettiğimizi, ülkemizin DEAŞ ve PKK terör örgütleriyle mücadelesini arkalarındaki destekçilerinden bağımsız olarak kararlılıkla sürdüreceği vurgulanmıştır” ifadeleri kullanıldı.

14 yaşındaki 2 çocuktan haber alınamıyorAksaray'ın Ortaköy ilçesinde, akşam saatlerinde gezmek için evlerinden çıkan Muhammet Sevim (14) ile aynı yaştaki arkadaşı Ahmet Bektik'ten haber alınamıyor. Çocukların bisikleti ve kıyafetlerinin Bozkır Baraj Göleti kenarında bulunması üzerine AFAD'a bağlı dalgıçlar su altında, jandarma ve köylüler de barajın çevresindeki arazide iki çocuğun bulunması için arama çalışması başlattı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet