Geri Dön
Dünyaİtalya'da mafya, 'şiddetten uzaklaşarak beyaz yakalı işlere giriyor'

İtalya'da mafya, 'şiddetten uzaklaşarak beyaz yakalı işlere giriyor'

İtalya'da İçişleri Bakanlığı'na bağlı Mafyayla Mücadele Soruşturma Dairesi (DIA) tarafından hazırlanan rapor parlamentoya sunuldu. Raporda, "mafya ile beyaz yakalı işler arasındaki sinerjiye" vurgu yapılıyor. Rapora göre mafya örgütleri arasında şiddetten uzaklaşarak "beyaz yakalı" sektörlere sızma eğilimi artıyor.

İtalya'da mafya, 'şiddetten uzaklaşarak beyaz yakalı işlere giriyor'

Raporda, mafya tipi suç örgütleri son yıllarda yaşanan değişimlere ayak uydurabilmek için, giderek artan bir şekilde şiddet kullanımı yerine "iş dünyasına sessizce sızma" stratejisine başvurdukları vurgulandı.

DIA'nın yılda iki kez yayımladığı raporda, Calabria bölgesi merkezli 'Ndrangheta, Campania merkezli Camorra, Sicilyalı Cosa Nostra ile Puglia mafyasının faaliyetleri incelendi.

2020'nin ikinci yarısında mafya cinayetleri azalırken; iş dünyasındaki yasa dışı mafya faaliyetlerinin, mafyanın üretim sektörüne sızmasının ve kamu fonlarını ele geçirmesinin arttığı belirtildi.

BBC Türkçe'den Övgü Pınar'ın haberine göre raporda 2020'nin ikinci yarısında Covid-19 pandemisinin mafya örgütleri üzerindeki etkilerine de odaklanıldı.

Sağlık krizinin sosyal ve ekonomik sistem üzerindeki olumsuz etkileri vurgulanarak, mafyanın bu durumdan faydalanma yöntemleri ve gelecekteki olası stratejileri analiz edildi.

Rapora göre pandemi süresince, mafyanın "sağlıklı ekonomik ve sosyal dokunun kılcal damarlarına sızma eğilimi belirginleşti".

Mafya örgütlerinin sağlık krizinden faydalanma yöntemleri arasında, zor durumdaki şirketleri ucuza devralma ve pandeminin etkilerine karşı devlet yardımları için tahsis edilen kamu kaynaklarını ele geçirme gibi yöntemler sayıldı.

'MAFYALARIN BELGELERE İHTİYACI YOKTUR'

Raporda, Mafyayla Mücadele Savcısı Federico Cafiero De Raho'nun bu bağlamdaki şu sözleri de yer aldı:

"Mafyanın modernleşmesi, kriz yüzünden banka kredilerine erişemeyenler gibi zayıf durumdaki ekonomik öznelere yeniden sermaye yatırımıyla tamamlanır. Mafyaların senet imzalamaya, belgelere ihtiyacı yoktur."

6 AYDA EL KONULAN MAFYA VARLIKLARININ DEĞERİ 181 MİLYON EURO

DIA ayrıca mafyanın, takibi zor olan kripto para birimlerini kullanma sıklığının arttığını da belirtti. DIA'nın raporunda, "Bu durum, mafyanın küreselleşmenin sunduğu fırsatları değerlendirme yeteneğinin başka bir göstergesidir" denildi.

Rapora göre 2020'nin ikinci yarısında el konulan mafya varlıklarının değeri 181 milyon euro'ya ulaştı. Bu miktar, önceki 6 aylık dönemdeki değerin 4 katından fazlasına denk geliyor.

Son dakika! MİT'in MOSSAD operasyonunda ilk ifadeMİT'in, 15 kişilik MOSSAD şebekesini çökerttiği operasyona ilişkin ilk ifadeler ortaya çıktı. Operasyonda tutuklanan M.A.S isimli casusun ifadesinde, MOSSAD ajanları ile nasıl iletişim kurduğunu ve onlara nasıl bilgi sızdırdığını itiraf ettiği öğrenildi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler