Geri Dön
Dünyaİtalya’da 'süper yeşil geçiş' uygulaması yürürlüğe girdi

İtalya’da 'süper yeşil geçiş' uygulaması yürürlüğe girdi

İtalya’da hükümetin, “süper yeşil geçiş sertifikası” olarak adlandırdığı tedbirler kapsamında bugünden itibaren aşısız kişiler spor etkinlikleri, sinema ve restoran gibi mekanlara giremeyecek.

İtalya’da 'süper yeşil geçiş' uygulaması yürürlüğe girdi

Dünyada yükselişe geçen korona virüs vakalarının ardından ülkeler, salgını kontrol altında tutabilmek için yeni tedbirler almaya başladı. İtalya’da hükümet, aşısız kişilere sert tedbirler koymaya başlarken, bugünden itibaren uygulanmaya başlanan “süper yeşil geçiş sertifikası” ile artık aşı olmamış kişiler spor etkinliklerine, sinema salonlarına ve restoran gibi yerlere kabul edilmeyecek.

Ülke genelinde birçok mekana ve etkinliğe giriş için zorunlu tutulan “yeşil geçiş sertifikası” daha önce aşı yaptıranlara, korona virüsü geçirip iyileşenlere ve test sonucu negatif çıkanlara verilirken, Bakanlar Kurulu’nda alınan yeni kararlar ile artık yalnızca aşı yaptıranlara veya korona virüsü atlatanlara verilecek.

Yeni tedbirler kapsamında, sağlık çalışanlarına uygulanan zorunlu aşı politikasına tüm okul personeli, polis ve ordu da dahil edildi. Aşı olmayan çalışanların ise, birkaç günde bir test vermeleriyle mevcut şartlarda işe gidip gelmelerine izin verilecek.

POLİS DENETİMLERİ ARTACAK

İtalya’da bugün yürürlüğe giren “süper yeşil geçiş sertifikası” ile artık aşı olmamış kişiler oteller ile müzelere giremeyecek ve otobüs, tramvay, metro da dahil olmak üzere toplu taşıma araçlarını kullanamayacak. Polis özellikle yeni yıl etkinlikleri boyunca, kontrollerini sıkılaştırarak restoran, alışveriş merkezi ve toplu taşıma araçları gibi kalabalık yerlere rastgele denetlemeler gerçekleştirecek. Kabalık dış mekanlarda ise maske takmak zorunlu olacak.

İtalya Başbakanı Mario Draghi’nin “güçlendirilmiş yeşil geçiş sertifikası” olarak nitelendirdiği yeni tedbirler, 15 Ocak’a kadar geçerli olacak.
Hükümet, ülkenin dört bir yanında gerçekleşen “aşıya ve yeşil geçişe hayır” protestolarını yasaklayarak kontrol altına almaya çalışıyor.
Ülkede 12 yaşından büyük kişilerin yüzde 85’inin aşılandığı da biliniyor.

Merkez Bankası Başkanı Kavcıoğlu'ndan önemli açıklamalar
Kar esaretiyle ilgili İBB'ye tepki: Tam anlamıyla basiretsizlik!
Sosyal medyada tehlikeli tarif! 1 litre sütten 'kaşar peyniri' yapanlar...
Yeni kar yağışı uyarısı! 'Sıklıkla görülmeyen hadise'
Doktor çiftin takı kavgası! 'Hepsini vur'
Emine Erdoğan’ın öncülüğünde sıfır atıkla 250 yeni kütüphane
Bircan Bali gözyaşlarına boğuldu: Ece Erken'den haber alamıyoruz!
Galatasaray'dan Bafetimbi Gomis'e transfer teklifi! Detaylar belli oldu
Altın fiyatlarında 'Fed' etkisi! Beklenen oldu
'Ürkütücü' keşif! Bilim insanları nedenini açıklayamıyor
YouTuber'ın yürek burkan sonu! Evlilik yıl dönümüne günler kala...
Bir isim daha adaya veda etti! Acun Ilıcalı'dan sürpriz açıklama
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Burak Elmas için olay iddia!  'Bu olasılık var, şaşırmam'
Kuyumcularda altın günleri başladı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler