Geri Dön
Dünyaİtalya'da toplanan bakanlardan Suriyelilere ev sahipliği yapan ülkelere mesaj

İtalya'da toplanan bakanlardan Suriyelilere ev sahipliği yapan ülkelere mesaj

İtalya'nın başkenti Roma'da bir araya gelen bakanlar, Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğü ile Birleşmiş Milletler (BM) yardımlarının ulaştırılmasının öneminin altını çizerek, Suriyelilerin evlerine gönüllü ve güvenli dönüşü sağlanana kadar ev sahibi ülkelere destek olunması konusunda anlaştı.

İtalya'da toplanan bakanlardan Suriyelilere ev sahipliği yapan ülkelere mesaj

 

İtalya'nın ABD ile ortaklaşa gerçekleştirdiği ve 80'i aşkın ülke ile uluslararası organizasyondan temsilcilerin hazır bulunduğu DEAŞ'la Mücadele Uluslararası Koalisyonu Bakanlar Toplantısı'nın ardından yine Roma Fuar Merkezi'nde Suriye konulu kısıtlı katılımlı bakanlar toplantısı düzenlendi. 

Kabul edilen ortak bildiride toplantıya ABD, İtalya, Türkiye, Kanada, Mısır, Fransa, Almanya, Yunanistan, Irak, İrlanda, Japonya, Ürdün, Lübnan, Hollanda, Norveç, Katar, Suudi Arabistan, BAE, Birleşik Krallık Bakanları ve temsilcileri, Arap Birliği ve Avrupa Birliği temsilcilerinin katıldığı ifade edildi. 

Bildiride "(Yeterli alternatifi olmayan) BM sınır ötesi mekanizmasının sağlanması ve genişletilmesi de dahil olmak üzere muhtaç durumdaki Suriyeliler için hayat kurtaracak yardımların ve Kovid-19 ile mücadele desteğinin karşılanmasının kritik önemini vurguladık." denildi. 

Geri dönüşlere de değinilen toplantının sonuç bildirisinde "Suriyeliler gönüllü ve BMMYK standartlarına uygun olarak güvenli ve onurlu şekilde evlerine dönene kadar ev sahibi ülkelere desteğin sürdürülmesinin öneminin altını çizdik." ifadesi kullanıldı. 

Bildiride siyasi çözümün yol haritası olan Güvenlik Konseyi'nin 2254 sayılı kararının öngördüğü ülke çapında acil ateşkese, yardımların engelsiz ve güvenli şekilde teslimine, Anayasa Komitesi'ne ve terörle mücadeleye verilen desteğin teyit edildiği belirtildi. 

Bildiride ayrıca "Suriye'nin birliği ve toprak bütünlüğüne ve 2254 sayılı karara dayalı güvenilir, sürdürülebilir ve kapsayıcı bir siyasi çözüme ulaşmak için aktif olarak çalışmaya devam etmeye kararlılığımızı teyit ettik." değerlendirmesi yapıldı.

Eleştirilere yanıt: 1-2 saat gitmekten doğal bir şey olmaz
İmamoğlu'na peş peşe tepkiler! 'Ne görüştüğünü açıklamak zorunda'
Omicron ile savaşta ilginç yöntem! Yükselişi frenledi...
Millet İttifakı'nda 'yok sayma' çatlağı! CHP'li belediyelere eleştiri
Neye uğradığını şaşırdı! Bizzat yüzüne söyledi: Utanç verici bir manzara
Rüya ev! Görenin ağzı açık kaldı...
Kuryeler itiraz etmişti! Trendyol'dan zam açıklaması
Anne ve babasını aynı anda kaybetmişti: Eksi dört derecede yan yana ölüm
Galatasaray'dan bomba golcü hamlesi! Eski Fenerbahçeli...
Emre Karayel bebeğinin yüzünü gösterdi: Baba oldum ben!
'Kar' bereketi! Randevu patlaması yaşanıyor
Gözler saat 22.00'de! Piyasalar nasıl etkilenecek?
ABD'de korkunç cinayet! Türk öğretmen öldürüldü
G.Saray istiyordu, F.Bahçe kapıyor! Resmi transfer girişimi
Kuzey Kutbu'nda yeni cephe açıldı! Savaş gemileri adım adım izleniyor

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler