Geri Dön
DünyaKabuslara giriyor! 33 kişiye saldırdı, uzmanlar 'insanlıktan çıkarıldılar' dedi

Kabuslara giriyor! 33 kişiye saldırdı, uzmanlar 'insanlıktan çıkarıldılar' dedi

Onlarca yıldır çocukların doğum günü partilerinin temel dayanağı oldular, bizi su fışkırtan çiçekler, hayvana benzer balonlar ve komik yüzlerle eğlendirdiler. Ancak 'katil palyaço'dan 2016 yılındaki korkunç 'palyaço çılgınlığına' kadar bir çok insan, onlardan giderek daha fazla ürküyor.

Kabuslara giriyor! 33 kişiye saldırdı, uzmanlar 'insanlıktan çıkarıldılar' dedi

Ancak bu kadar çok insana mutluluk getirmesine rağmen, birçok insan da palyaçoların onlara huzursuzluk hissi veren uğursuz, ürkütücü bir yanını görüyor.

Peki onlardan korkmamıza neden olan nedir?

Nottingham Trent Üniversitesi'nde yetkili bir psikolog olan Profesör Mark Griffiths'e göre, bir palyaçonun giyinme şekliyle ilgili her şey aynı zamanda endişe verici olabilir.

MailOnline'a verdiği demeçte Griffiths, "Palyaçoların bütün özellikleri abartılı, özellikle yüz, saç ve ayaklar - kocaman burunlar, korkunç ağızlar, devasa uzun ayakkabılar ve bazı insanlar için korkutucu olabilen orman yangını saçları" dedi.

Koulrofobi (palyaço korkusu) üzerine bir blog yazısı yazan Dr. Maratos şunları ekledi: "İnsanların palyaçolardan korkmasının bir nedeni, insanların insan gibi gözükmeleri gerektiğini kabul etmeleri ama palyaçolar, hiç doğru gözükmüyorlar. Bunun yerine grotesk görünüyorlar ve çoğu zaman yüzleri çarpık. Bu çok sinir bozucu olabilir."

Cox, palyaçoların makyajları nedeniyle genellikle 'insanlıktan çıkarıldığını' söyledi ve şunları etkiledi:

"Palyaçoların gözleri hüzünlüyse ancak yüzlerinde kocaman bir gülümseme varsa, bu endişe vericidir. Bu onları insanlıktan çıkarıyor, tıpkı askeri çevik kuvvet polisi gibi, çünkü yüzlerini göremiyorsunuz, makyaj ve tuhaf peruk yüzünden onları daha az insan yapıyor."

KATİL PALYAÇO

Cox'a göre bir diğer önemli neden de palyaçoların medyada tasvir edilme şekli. Seri katil John Wayne Gacy yarı zamanlı bir palyaço olarak çalıştı ama asla birini öldürürken palyaço kıyafeti giymedi.

Kabuslara giriyor 33 kişiye saldırdı, uzmanlar insanlıktan çıkarıldılar dedi

Buna rağmen, 'Katil Palyaço' olarak tanındı ve halk onu bu yüzden hatırlıyor.

Palyaçoların ürkütücü olduğu fikri insanlarda gerçekten yankı uyandırdı.'

1972 ve 1978 yılları arasında en az 33 genç erkek ve oğlan çocuğuna saldıran ve onları öldüren Gacy, çocuk hastanelerinde ve hayır kurumlarında 'Palyaço Pogo' veya 'Palyaço Yamaları' gibi düzenli performanslar sergiledi.

Gacy ölüm cezasına çarptırıldı ve 1994'te 52 yaşında zehirli iğne ile idam edildi.

Bu haftanın başlarında, Kuzey Carolina'dan bir adam, son 10 yılda Gacy'nin kurbanlarından biri olarak adlandırılan üçüncü kişi oldu.

Kuzey Carolina'dan Francis Wayne Alexander'ın kalıntıları, 1978'de Gacy'nin Chicago bölgesindeki evinin yakınında bulunduktan sonra DNA testi ile tanımlandı.

Cox, Gacy'den sonra, Stephen King'in 1986'da yayınlanan ünlü korku romanı 'It'in (O) ve dört yıl sonra devam eden TV mini dizisinin yayınlanmasıyla palyaço korkusunun daha da büyüdüğünü söyledi.

Profesör Griffiths, Hollywood'un kısmen suçlu olduğu konusunda hemfikir. Griffiths, "Palyaçolar, filmlerdeki kötü temsilleri nedeniyle de korkutucu olma eğiliminde" diyerek şöyle devam etti:

"Yüzleri, Batman'deki Joker ve It'teki katil olan palyaço da dahil olmak üzere, bir korku kültürünün parçası haline geldi. Palyaçolarla karşılaşmamış olsanız bile, televizyonda ve filmlerde gördüklerinizden etkileniyorsunuz."

KATİL PALYAÇO ÇILGINLIĞI

2016 yazında, 'Katil Palyaço Çılgınlığı' olarak bilinen şey, ülkenin her yerinde salgın gibi ABD'ye yayıldı, bir anda insanlar korkunç palyaço kıyafetleri giymeye başladı.

Kabuslara giriyor 33 kişiye saldırdı, uzmanlar insanlıktan çıkarıldılar dedi

Olay daha sonra Kanada, Avustralya ve nihayet aynı yıl İngiltere'ye yayıldı ve polis, insanları kasten korkutmak için 'ürpertici palyaço kıyafetleri' giyindiği düzinelerce vakayla uğraşmak zorunda kaldı.

Cox, bunun palyaço korkusuna katkı sağladığını belirtti.

KOULROFOBİNİN TARİHİ

Peki palyaço korkusu ne zaman başladı?

Cox, It'in yayınlanmasının yanı sıra hem Gacy'yi hem de palyaço olmasa da katillerin maskeli olduğu bir korku filmi furyasını sebep göstererek, "Muhtemelen 60'lardan sonra ortaya çıktı" dedi.

Elm Sokağı'nda Kabus'ta Freddy Krueger, 13'üncü Cuma'da Jason ve Çığlık filmlerinin hepsi, insanlar üzerinde büyük bir etki yarattı.

Memur ve emeklilerin beklediği haber! Meclis'ten geçti
'Dışarı çıkmayın' uyarısı yapıldı! Daha kuvvetlisi geliyor
Trabzon'da inanılmaz an! Okan Kocuk damga vurdu
Numan Kurtulmuş'tan İmamoğlu'nun 'engelleniyoruz' iddiasına yanıt
Fenerbahçe-Altay: 2-1
Yusuf Yazıcı için skandal tanıtım! Kovuldu
EYT için çalışma başlatıldı! İşte masadaki formül
Bu belirtilere dikkat! Tüm semptomlar açıklandı
Fotoğraflar Türkiye'de çekildi! Meteoroloji uzmanı sebebini açıkladı
Haftalardır her gece kabusu yaşıyorlar! Gizemli sesin sırrı...
Tarihi keşif! Mars'ta yaşamın göstergesi...
İki ay önce anne olmuştu! Kızı Mercan'la ilk paylaşım
Market zincirlerinin zam yazışmaları ortaya çıktı!
32 milyon TL! Kenan İmirzalıoğlu-Sinem Kobal bebek için taşındı
Sosyal medya bunu konuşuyor! İşte Simpsonlar'ın 2022 kehaneti

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler