Geri Dön
Dünya‘Kahve eşliğinde toplanabiliriz’

‘Kahve eşliğinde toplanabiliriz’

İsrail Cumhurbaşkanı Herzog, Türkiye ve bölgede ülkelerine hitaben “Eminim ki bir masa etrafında kahve eşliğinde toplandığımızda, tüm bölgemizi, kültürel ve diğer konularda iş birliğiyle daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz” dedi

‘Kahve eşliğinde toplanabiliriz’

DIŞ HABERLER - İsrail Cumhurbaşkanı Isaac Herzog, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a ve bölge liderlerine hitaben, “Eminim ki bir masa etrafında kahve eşliğinde toplandığımızda, bütün bölgemizi, kültürel ve diğer konularda iş birliğiyle daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz” dedi. 

Türkiye’nin Tel Aviv Büyükelçiliği Kültür ve Tanıtma Müşaviri Selim Öztürk, sosyal medya hesabından, geçen hafta Batı Kudüs’teki İslam Sanatları Müzesi’nde açılan “Kahve: Doğu ve Batı” adlı sergiyi duyurdu. İsrail Cumhurbaşkanı Herzog’un da sergide video konferans yoluyla bir konuşma yaptığını belirten, Öztürk, Herzog’un video kaydını paylaştı.

‘Korkutucu değil’

Herzog konuşmasında, “Geçtiğimiz günlerde Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve bölgedeki diğer liderlerle görüştüm. Eminim ki bir masa etrafında kahve eşliğinde toplandığımızda, tüm bölgemizi, kültürel ve diğer konularda iş birliğiyle daha iyi bir geleceğe taşıyabiliriz” ifadelerini kullandı.

Bir masanın etrafına kahve içmeye oturulduğunda, aradaki farkların ve anlaşmazlıkların, o kadar da büyük ve korkutucu olmadığının görüleceğini vurgulayan Herzog, “Yaşadığımız bu geniş coğrafyada bizlere dinler ve kültürler arası zengin kesişim noktalarını öğretiyorlar. Bunu açık yüreklilikle yapıyorlar” dedi. Öztürk de sosyal medya hesabından Herzog’a teşekkür ederken, “Eminim ki bir fincan Türk kahvesi, bir masanın etrafındaki bölge liderlerine sunulduğunda pek çok sorunun çözümüne katkı sağlayacaktır. O gün geldiğinde emin olun kahveler bizden olacak” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, 12 Temmuz’da İsrail Cumhurbaşkanı Herzog ile telefon görüşmesi gerçekleştirmişti.

Bennett, Abbas’la konuşmayı düşünmüyor!

Göreve geldiğinden beri Filistin Lideri Mahmud Abbas’la   hiçbir iletişim kurmayan İsrail Başbakanı Naftali Bennett’in, şu an için böyle bir niyeti de olmadığı bildirildi. Yeni hükümetten birkaç milletvekilinin yanı sıra Cumhurbaşkanı Isaac Herzog da, Abbas’la telefonla görüşmesine karşın, ne başbakan Bennett ne de hükümeti kuran Dışişleri Bakanı Yair Lapid henüz Filistin Lideri ile iletişime geçmedi. İsrail gazetesi “Haaretz”in haberine göre, bütçenin mecliste geçmemesi hükümeti otomatik olarak düşüreceğinden, hükümet sonbahardaki bütçe görüşmeleri öncesinde tartışma yaratabilecek herhangi bir adım atmak istemiyor. İsrail’de sol ve sağ partilerden oluşan koalisyon hükümetinde çatlaklar oluşabileceğinden, yeni hükümetin Filistin yönetimiyle nasıl ilişki kuracağı konusunda zorluk yaşadığı belirtiliyor.

 

 

İstanbul'da uyuşturucu operasyonu; Çok sayıda gözaltı varİstanbul Emniyet Müdürlüğü, Narkotik Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri tarafından torbacı olarak tabir edilen sokak satıcılarına yönelik İstanbul genelinde daha önceden belirlenen 60 adrese ve 56 şüpheliye yönelik operasyon düzenlendi. Operasyon sonrası çok sayıda kişi gözaltına alındı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler