Geri Dön
Dünya“Kanser ilacı fakirler için değil”

“Kanser ilacı fakirler için değil”

Bayer’in CEO’sundan şok açıklama geldi. Marijn Dekkers 67 bin dolarlık kanser ilacı için “ Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için yaptık dedi.

“Kanser ilacı fakirler için değil”

BAYER firmasının Hollandalı CEO'su Marijn Dekkers, 67 bin dolarlık kanser ilacı hakkında “Doğruyu konuşalım Biz bu ilacı fakirler için değil zenginler için geliştirdik” dedi.

Amerikan dergisi Business Week'in son sayısında yer alan habere göre, Hindistan hükümetinin Nexavar adlı kanser ilacının patentsiz üretimine onay vermesine tepki gösteren Dekkers, "Bunun adı hırsızlıktır. Doğruyu kouşma zamanı geldi. Biz bu ürünü Hindistan pazarı için geliştirmedik. Kanser ilacını batıda yaşayan ve maddi güce sahip insanlar için geliştirdik" dedi.

BAYER firmasının kanser ilacı Nexavar için hasta başına yılda 67 bin dolar talep ettiği belirtildi. Hindistan'da da üretilmeye başlanan ilacın ise sadece 177 dolara satıldığına dikkat çekildi. Birçok dernek, Dekkers'in bu şok açıklamaları nedeniyle dava açacağını açıkladı.BAYER yetkilileri, CEO Marijn Dekkers'in açıklamalarının yanlış anlaşıldığını iddia etse de, dernekler bunu kabul etmedi. (Takvim)