Geri Dön
DünyaKazakistan'da koronavirüse yakalananların yüzde 99'u aşılanmayanlar

Kazakistan'da koronavirüse yakalananların yüzde 99'u aşılanmayanlar

Kazakistan Sağlık Bakanı Aleksey Tsoy, ülkede yeni tip koronavirüs (Kovid-19) hastalarının yüzde 99'unu, aşı olmayanların oluşturduğunu belirtti.

Kazakistan'da koronavirüse yakalananların yüzde 99'u aşılanmayanlar

Tsoy, basın mensuplarına yaptığı açıklamada, ülkede hastanelerdeki doluluk oranının artmasından endişe duyduklarını ve bir bölge dışında diğer 16 eyaletin Kovid-19'un yayılma hızına göre kırmızı kategoride yer aldığını söyledi.

Virüsün tehlikeli boyutundan korunmanın tek yolunun aşı yaptırmak olduğunu kaydeden Tsoy "Şu anda Kovid-19 hastalarının yüzde 99'unu aşı olmayanların oluşturduğunun altını çizmek istiyorum. Bu nedenle, vatandaşlarımızı ülkemizde toplu bağışıklığın oluşumuna katkıda bulunmak için aşı konusunda bilinçli olmaya davet ediyorum." ifadelerini kullandı.

Tsoy, bugüne kadar ülkede 6 bin 925 kişinin aşı sonrası tekrar virüse yakalandığını belirterek "Bu rakam, birinci doz aşı olanların sadece yüzde 0,1’ini oluşturuyor ve aşının etkili olduğunu gösteriyor." dedi.

Kazakistan Sağlık Bakanlığının verilerine göre, ülkede virüse karşı birinci doz aşı olanların sayısı 5 milyon 230 bine ulaşırken ikinci dozunu tamamlayanlar sayısı ise 3 milyonu geçti.

Ülkede son 24 saatte 7 bin 479 Kovid-19 vakası tespit edilerek salgının başlangıcından bu yana en yüksek vaka sayısı olarak kaydedildi.

17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu ve aşı haritası belli oldu! Vakalar...Türkiye'nin günlük koronavirüs tablosu açıklandı. Sağlık Bakanlığı tarafından 17 Eylül 2021 koronavirüs tablosu paylaşıldı. Bakan Koca yaptığı açıklamada, " Can kaybımız dünkü kadar fazla değil. Vaka sayımız, içinde olduğumuz hareketlilik dönemini aynı ciddiyetle yansıtıyor. Bu durum, yakın günlerde vefat sayılarına yansımaya devam edecek. Tam doz aşımızı olup, tedbirlere uyarak salgına karşı gerekli mücadeleyi vermeliyiz." dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner