Geri Dön
Dünya'Kendi birliklerine saldıracaklar!'

'Kendi birliklerine saldıracaklar!'

Washington, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal için 'bahane aradığını', bunun için de kendi birliklerine sahte bir saldırı düzenlemeye hazırlandığını öne sürdü

'Kendi birliklerine saldıracaklar!'

ABD ve Rusya arasında, Ukrayna konusunda yaşanan gerilim devam ederken, Amerikan yönetiminden dikkat çekici bir çıkış geldi. ABD, Rusya'nın Ukrayna'yı işgal etmek için bahane aradığını, ve 'sahte bayrak' operasyonu başlatarak kendi birliklerine saldıracağını iddia etti.

Beyaz Saray Sözcüsü Jen Psaki, önceki gün konuyla ilgili yaptığı açıklamada, ABD'nin "diplomasinin hedefe ulaşmada başarısız olması durumunda Rus hükümetinin yaygın insan hakları ihlalleri ve savaş suçlarıyla sonuçlanacak bir işgale hazırlanmasından" kaygılandığını dile getirdi. 'Amerika'nın Sesi'nin aktardığına göre Psaki, "Rusya, planının bir parçası olarak, işgale bahane uydurma seçeneğini devreye sokmanın temel taşlarını döşüyor. Buna Ukrayna'yı, ülkenin doğusundaki Rus güçlere karşı bir saldırıya hazırlanmakla suçlayarak sabotaj faaliyetleri ve enformasyon operasyonlarına girişmek dahil" dedi. Psaki, saldırının ocak-şubat ortalarında başlayabileceğini öne sürdü.

Eğitim gördüler

Konuya açıklık getiren Pentagon Sözcüsü John Kirby de, Rusya’nın Ukrayna’ya saldırmak için 'bahane aradığını' tekrarladı. Kirby, yaptığı açıklamada, "Çok fazla ayrıntıya girmeden, elimizde, Rusya'nın halihazırda Ukrayna'ya potansiyel saldırı ve işgal amacıyla bir bahane yaratmak için aktif olarak çalıştığını gösteren bilgiler var" ifadelerini kullandı.

Amerikan basınına yansıyan iddialara göre, Rusya bir grup casusu Ukrayna'nın doğusunda bir "sahte bayrak operasyonu" için konuşlandırdı. Bu kişilerin, Rusya'nın kendi vekil güçlerine karşı sabotaj eylemi yapmak için patlayıcı kullanma konusunda eğitimli olduğu öne sürüldü.

İsveç’te askeri hareketlilik!

İsveç ile Rusya arasında bulunan Gotland Adası’nda askeri hareketlilik gözlemleniyor. İsveç ordusu, NATO ile Rusya arasında Ukrayna konusunda artan gerilim nedeniyle Baltık Denizi’ndeki Gotland adasındaki görünür faaliyetlerini arttırdığını söyledi. İsveç’in en büyük adası olan Gotland, stratejik açıdan önemli ve Rusya’nın Baltık Filosu’nun karargahı olan Kaliningrad’dan yaklaşık 330 kilometre uzaklıkta.