Geri Dön
DünyaKennedy ailesinde ‘tahliye’ çatışması

Kennedy ailesinde ‘tahliye’ çatışması

Ethel Kennedy’nin, eşi Robert F. Kennedy’nin katilinin serbest bırakılmaması için mahkemeye gizlice mektup yolladığı ortaya çıktı. Mektubun ikiye böldüğü ailede tahliyeyi destekleyen Kennedy çiftinin iki oğlu ise ihanetle suçlandı

Kennedy ailesinde ‘tahliye’ çatışması

 DIŞ HABERLER - ABD Başkanı John F. Kennedy 1963’te suikast sonucu yaşamını yitirmişti. John F. Kennedy’nin kardeşi Robert (Bobby) F. Kennedy de 1968’de suikast sonucu hayatını kaybetmişti. Ağabeyinin yönetiminde adalet bakanlığı yapan Robert F. Kennedy öldürüldüğünde başkan adayıydı ve 42 yaşındaydı. Robert F. Kennedy’yi öldüren Filistinli Sirhan Sirhan’ın 53 yıldır bulunduğu cezaevinden şartlı tahliyesinin gündeme gelmesi, Kennedy ailesinde iç çatışma çıkardı.

Sirhan’ın şartlı tahliye edilebileceğine dair önerinin sunulduğu duruşma 27 Ağustos’ta yapılmıştı. Bu duruşmadan hemen önce Robert F. Kennedy’nin eşi Ethel Kennedy’nin (93) Sirhan’ın serbest bırakılmaması gerektiğini ifade ettiği bir mektubu gizlice şartlı tahliye kuruluna gönderdiği ortaya çıktı.

Ethel Kennedy’nin mektubunu hayattaki dokuz çocuğundan 6’sı destekledi. Ancak, ailenin iki oğlu Douglas Kennedy ile Bobby Kennedy Jr., katilin serbest bırakılmasını desteklediklerini bildirdi. Annesinin mektubunu öğrenen Bobby Kennedy Jr. da duruşmaya son dakika mektubu gönderdi. Duruşmada Bobby Kennedy Jr.’ın tahliyeye destek beyanı okunurken, mahkemede konuşan Douglas Kennedy ise “Hem ondan (Sirhan’dan) hem de adından korkarak yaşadım. Bugün ise onu şefkate ve sevgiye layık bir insan olarak gördüğüm için minnettarım. Sirhan’a biraz sevgim var” dedi. Bobby ve Douglas Kennedy kardeşlerin ailenin diğer fertleri tarafından ihanetle suçlandığı belirtildi.

6 kardeş ortak bildiri yayımladı

Katil Sirhan Sirhan’a şartlı tahliye önerisinin gündeme geldiği duruşma sonrası Kennedy çiftinin 6 çocuğu ortak bildiri yayımladı. Anneleri Ethel Kennedy’yi destekleyen 6 kardeş, “Bu adamın (Sirhan Sirhan) serbest bırakılmasının tavsiye edildiğine inanamıyoruz. Karar büyük bir acıya daha neden oldu” dedi. Sirhan’ın avukatı Angela Berry ise aile kavgasının, Kennedy klanında Sirhan’ın serbest bırakılmasını destekleyenler ve destekle- meyenler şeklinde tam bir hesaplaşmaya dönüştüğünü söyledi. Bir kaynak, tahliye konusundaki farklı fikirlerin aile fertlerinin birbirini ihanetle suçlamasına neden olduğunu belirtti. Ethel - Robert Kennedy’nin 11 çocuğundan 2’si öldü. Hayattaki çocukların 6’sı anneleriyle birlikte Sirhan Sirhan’ın tahliyesine karşı çıkarken, 2’si tahliyeyi destekliyor. Ailenin tahliye konusunda görüş bildirmeyen tek çocuğu ise Kathleen Kennedy Townsend.

Peki şimdi ne olacak?

Kaliforniya Şartlı Tahliye Kurulu’nun Sirhan Sirhan’ı serbest bırakıp bırakmama kararını incelemek için 90 günü var, ardından eyalet valisi Gavin Newsom suikastçının şartlı tahliyesini reddetme veya buna izin verme konusunda nihai kararı verecek. Hristiyan bir ailenin çocuğu olarak 1944’te Kudüs’te doğan Sirhan,
12 yaşındayken büyükleriyle birlikte New York’a göç etti ve üniversite dahil ABD’de eğitim gördü. Robert F. Kennedy’yi öldürdüğü için müebbet hapis cezasına mahkum edilen Sirhan, halen Kaliforniya’daki eyalet hapishanesinde. 

 

 

 

 

Almanya'da Türklerin oturduğu daireye molotofkokteyli atanlar serbest bırakıldıAlmanya'nın Solingen kentinde balkonlarına atılan molotofkokteyli ile daireleri yakılmak istenen Türk aile, saldırganların yakalanıp çıkarıldığı nöbetçi mahkeme tarafından "çocuk" oldukları gerekçesiyle salıverilmesine tepki gösterdi. Saldırıda elinden yaralanan Sibel İşini, "Olay gecesinden beri uykusuzum, psikolojim bozuldu, çocuklarıma bir şey olur diye sürekli kontrol ediyorum" dedi.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler