Geri Dön
DünyaKennedy suikastı için yeni iddialar

Kennedy suikastı için yeni iddialar

İki üst düzey istihbaratçının yazdığı kitapta, ABD Başkanı John F. Kennedy’yi öldüren Oswald’ın KGB ajanı olduğu iddia edildi. Kitapta, ABD’li tetikçi Oswald’a Kennedy suikastının talimatının dönemin Sovyetler lideri Kruşçev tarafından verildiği öne sürüldü.

Kennedy suikastı için yeni iddialar

ABD’nin istihbarat servisi CIA’in 1993 - 1995 yılları arasında direktörü olan R. James Woolsey ile Romanya’nın eski lideri Nikolay Çavuşesku’nun casus şefi olan Ion Mihai Pacepa’nın yazdığı kitap, 1963’te gerçekleşen ABD Başkanı John F. Kennedy suikastıyla ilgili yeni iddiaları gündeme getirdi. 28 Şubat’ta yayımlanacak “Ejderha Operasyonu: Kremlin’in Amerika’ya Karşı Gizli Savaşının İç Yüzü” adlı kitapta John F. Kennedy’yi öldüren Lee Harvey Oswald’ın suikast talimatını, dönemin Sovyetler Birliği lideri Nikita Kruşçev’den aldığı öne sürüldü. Kitaba göre, eski bir Amerikan askeri olan Oswald, 1957’de Rus istihbarat teşkilatı KGB için işe alındı. 1959’da Sovyetler Birliği’ne sığınan Oswald, Kennedy’yi öldürme görevi verilmeden önce 1960’da ABD pilotu Gary Powers’ın vurulmasını sağlayan bilgileri temin etmek de dahil olmak üzere Sovyetler Birliği için birkaç yıl çalıştı.

‘Kodlar doğru yorumlanmadı’

Suikast görevinin muhtemelen Kruşçev tarafından 1962’de Oswald’a verildiğini yazan Woolsey ile Pacepa, daha sonra Sovyetler Birliği yetkililerinin bu kararın ABD ile nükleer savaşa neden olabileceği endişesiyle suikasttan vazgeçtiklerini öne sürdü. Ancak iddiaya göre, Oswald görevi feshedilse bile Kruşçev’in kendisine olan güvenini boşa çıkarmamak için suikastı 1963’te gerçekleştirdi. İddialarını Kennedy suikastını aydınlatmak için hazırlanan 1964 Warren Komisyonu Raporu’na dayandıran yazarlar, rapora gizlenen kodların şu ana kadar doğru yorumlanmadığını söyledi.

‘Yoldaş Kostin ile görüştü’

Kitabın yazarları iddialarının bir kanıtı olarak, Oswald’ın Kennedy suikastından iki hafta önce Meksika’nın başkenti Meksiko’da KGB’nin yurtdışı suikastlara odaklanan 13’üncü departmanında görevli ‘Yoldaş Kostin’ adlı bir kişiyle görüştüğünü belirttiği mektubunu gösterdiler. Ayrıca yazarlar, Oswald’ın cinayetten sonra Sovyetler Birliği’ne kaçmayı planladığını, bu nedenle 1 Temmuz 1963’te ABD’deki Sovyet Büyükelçiliği’ne kendisi, eşi ve kızları için vize talep eden bir mektup yazdığını belirttiler. Kitabın yazarlarından R. James Woolsey, şu anda 79 yaşında. Diğer yazar Ion Mihai Pacepa ise 14 Şubat’ta koronavirüs nedeniyle 92 yaşında öldü. 1978’de Romanya’dan ayrılan Pacepa, ABD’de siyasi sığınma verilmiş bir ‘düşman ülke’nin en yüksek rütbeli istihbarat yetkilisiydi.

 

 

Elon Musk'ın çılgın projesi Neuralink 'ilk kez maymun' üzerinde kullanıldı!Elon Musk'ın çılgın projesi olarak kayıtlara geçen ve insanlara beyin implantı takmaya dayanın Neurolink teknolojisi canlı canlı test edildi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet