Geri Dön
DünyaKimin zaferi?

Kimin zaferi?

Rus ordusu, yarın kutlanacak ‘zafer günü’ öncesinde ciddi kayıp vermeye devam ediyor. Özellikle Harkov çevresinin Ukrayna ordusu tarafından geri alınabileceği ifade ediliyor.

Kimin zaferi?

DIŞ HABERLER SERVİSİ - Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik işgal harekatı devam ederken, ülkenin kuzeydoğu bölgelerinde Ukrayna ordusunun karşı saldırıya geçtiği ve bazı noktaları geri aldığı öğrenildi. Rus güçleri, Rusya’da ‘zafer günü’ olarak kutlanacak 9 Mayıs öncesinde tüm dikkatini Mariupol kenti ve Donbas bölgesine çevirmişken, Ukrayna ordusunun sessiz direnişi devam ediyor.

Ukrayna ordusunun Harkov’da karşı saldırıya geçtiği ve 5 köyü yeniden ele geçirdiği ifade ediliyor. ABD merkezli ‘Institute for Study of War’ tarafından yapılan son çalışma, Ukrayna’nın Harkov’u Rus topçu ateşinden kurtarmaya yakın olduğunu gösteriyor. Bu kuzeyde önemli bir kazanım olarak değerlendiriyor. Rusların Ukrayna ordusunun saldırılarını engellemek adına bazı köprüleri hava uçurmaya başladığı da öğrenildi. Rus ordusunun dün Harkov’un dışında Poltava ve Odessa kentlerine yönelik saldırıları da oldu.

Bununla birlikte Ukrayna toprakları konusunda geri adım atmayan Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelesnkiy, BBC’ye yaptığı açıklamada, Rusların ancak işgal öncesi pozisyonlarına dönmeleri durumunda bir barış anlaşmasını kabul edeceğini duyurdu.

Gövde gösterisi

Rus ordusu cephede kayıp verirken, Rusya’nın başkenti Moskova’da, 9 Mayıs’ta yapılacak ‘zafer günü’ geçidinin provaları yapılıyor. Provalarda dikkat çekici silahlar da sergilendi.

Dün bir balistik füze de provada yer aldı. Uzmanların 10 savaş başlığına kadar taşıyabileceğine inandığı Adı RS-24 Yars olan balistik füze geçit töreni provasında sergilenirken, bunun Batı’ya bir mesaj olabileceği öne sürüldü. Kıtalararası balistik füzenin 12 bin kilometre menzili olduğu ifade ediliyor.

‘The Times’ gazetesinde yer alan haberde ise, Rusya’nın geçit töreninde ele geçirdiği yaklaşık 500 Ukrayna askerini zorla yürütebileceği iddia edildi. Kameralar için yapılacak yürüyüşte, esir düşen yabancı askerlerin de bulunabileceği öne sürüldü.

Siviller fabrikadan çıkarıldı

Ukrayna Başbakan Yardımcısı Irina Vereşçuk, Mariupol kentindeki Azovstal fabrikasında Ukrayna askerleri ile birlikte kurtarılmayı bekleyen sivillerin tamamının tahliye edildiğini duyurdu. Vereşçuk, fabrikada buluna tüm yaşlı, çocuk ve kadınların çıkarıldığını açıklarken, ‘tahliyenin bu kısmı tamamlandı’ dedi. Bununla birlikte tahliye çalışmalarına yardımcı olan Birleşmiş Milletler ve Kızıl Haç henüz bu açıklamayı doğrulamadı.

Bir gemi daha mı?

Ukrayna Ordusu Güney Operasyon Komutanlığı tarafından yapılan açıklamada, Karadeniz’de kilit nokta haline gelen Yılan Adası’na demir atan Rusya donanmasına ait bir geminin vurulduğu bildirildi. Geminin hava saldırısı ile etkisiz hale getirildiği aktarıldı. Ukrayna Savunma Bakanlığı ise söz konusu geminin “Serna” sınıfı çıkarma gemisi olduğunu belirtti.

Zayıf açıklama

Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK), Ukrayna’daki savaş ile ilgili ilk açıklamasını yayımlarken metinde “savaş”, “çatışma” veya “işgal” kelimeleri kullanılmadı. Açıklamada BMGK, “Ukrayna’da barış ve güvenliğin idame ettirilmesi konusunda derin endişelerini dile getirdi” ve BM Genel Sekreteri’ni “Anlaşmazlığa barışçıl bir çözüm bulma yolunda desteklediklerini” bildirdi. Veto hakkı olan Rusya, daha önce açıklama girişimlerini engellemişti.

NATO’dan uyarı!

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, yaptığı açıklamada, Rusya’ya Ukrayna savaşında nükleer silah kullanmaması yönünde uyarıda bulundu. Olası bir nükleer savaşın kazananı olmayacağını ve böyle bir savaşın hiç başlamaması gerektiğini belirten Stoltenberg, “Bizim mesajımız açık: Nükleer silahların kullanılmasının ardından bizim açımızdan sadece kaybedenler olacaktır” şeklinde konuştu.