Geri Dön
DünyaKırım konusu gerdi!

Kırım konusu gerdi!

Ukrayna Devlet Başkanı Zelenskiy’in Kırım’a dair açıklamaları Moskova’dan sert tepki alırken, olası bir çatışma riskini engellemek için görüşen ABD ve Rusya dışişleri bakanlarının “diplomatik çözüm” mesajları dikkat çekti.

Kırım konusu gerdi!

Rusya - Ukrayna geriliminin bir çatışmaya dönüşmemesi için Batı’nın da dahil olduğu diplomatik görüşmeler devam etse de hem Kiev hem de Moskova yönetimleri birbirini sorunları askeri yolla çözme niyetinde olmakla suçluyor. Son olarak Rus ayrılıkçı grupların bulunduğu sınırdaki Donbas bölgesindeki gerginliğe Kırım konusu da eklendi. Ukrayna Devlet Başkanı Vladimir Zelenskiy’in Kırım’ı tekrar Ukrayna topraklarına katma amacını taşıdığına yönelik açıklamasına Moskova sert tepki gösterdi. Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, Zelenskiy'in söz konusu açıklamalarını Rusya'ya yönelik “doğrudan tehdit” olarak gördüklerini söyledi. Peskov, Moskova’nın, söz konusu ifadeleri, Kiev’in “Rusya'nın bir bölgesine tecavüz etmek için güç de dahil mevcut tüm imkanları kullanmaya niyetli olduğu” şeklinde algıladığını vurguladı. Rusya-Ukrayna sınır bölgesi Donbas’taki sorunda ise Kiev rejiminin askeri yöntem kullanma girişimlerine dikkat çeken Peskov, Moskova’nın bu durumu endişeyle karşıladığını belirtti. Öte yandan, Moskova, Zelenskiy’nin sorunları çözmek için Rusya ile doğrudan müzakere yapma çağrısını ise reddederek, Kiev’in “Rusya'yı ısrarla çatışmanın tarafı gibi göstermeye çalıştığını” öne sürdü.

ÇATIŞMA RİSKİ SÜRÜYOR

Bununla birlikte, Kremlin yönetimi Donbas bölgesindeki silahlı çatışma riskinin hala çok yüksek olduğunu ve bu durumdan kaygı duyduğunu belirtti. Kremlin sözcüsü Peskov, “Ukrayna’daki askeri eylem olasılığı hala yüksek. Bizim için özellikle bu konu kaygı verici” yanıtını verdi. Rusya’nın bu kış Ukrayna’ya yönelik bir askeri harekata girişeceğini yönelik istihbarat raporları endişe yaratıyor.

ÇAVUŞOĞLU’NDAN KIRIM AÇIKLAMASI: TANIMAYACAĞIZ!

ışişleri Bakanı Çavuşoğlu, İsveç’in başkenti Stokholm’de düzenlenen AGİT Toplantısı’nda, Kırım’ın yasadışı ilhakının tanınmayacağını söylerken, Güney Kafkasya’da kalıcı barış için bir fırsat penceresinin bulunduğunu vurguladı. Bakan Çavuşoğlu konuşmasında “AGİT coğrafyasındaki güvenlik sorunlarını etkin bir şekilde ele almak gerektiğine” dikkat çekerek, “Güney Kafkasya’da kalıcı barış için bir fırsat penceresi var. Minsk Grubu eş başkanları da grubun daimi üyeleriyle birlikte yeni gerçeklere dayalı olarak katkılarda bulunabilirler. Ukrayna’daki krizler diplomasi ile çözülmelidir. Minsk anlaşması ve uluslararası hukuka uygunluk önemlidir… Kırım’ın yasadışı ilhakını tanımayacağız. Kırımlıların ve Tatarların insan hakları ihlallerinden de endişe duyuyoruz” dedi. Çavuşoğlu dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile de görüştü.

Kırım konusu gerdi

 

BLİNKEN VE LAVROV GÖRÜŞTÜ

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik yeni bir saldırganlığının ‘ciddi sonuçları’ olacağı uyarısını yapmasının ardından, dün Rus mevkidaşı Sergey Lavrov ile görüştü. İki bakan, İsveç’te süren AGİT Dışişleri Bakanları Konsey Toplantısı sırasındaki özel görüşmeye geçmeden önce basın açıklaması yaptı. Blinken, Moskova’ya uyarılarını tekrarlayarak, Rusya ile çatışma istemediğini ve krizi çözmek için en iyi yolun diplomasi olduğunu vurguladı. Rusya’nın Ukrayna’ya saldırma ihtimali karşısında kaygıları olduklarını belirten Blinken, “Bu krizden çıkışın en iyi yolu diplomasidir. ABD bunu kolaylaştırmak istiyor. Rusların, Ukrayna’ya yönelik saldırı planlarıyla ilgili derin korkuları var. Bu bizi tamamen zıt bir yöne götürebilir” dedi.

Kırım konusu gerdi

Lavrov ise Ukrayna krizini çözmek için adım atmaya istekli olduklarını belirterek, “Amerikalı meslektaşlarımız pek çok kez daha önceki gibi bir diyalog kanalı kurulmasına yardımcı olmaya hazır olduklarını ifade ettiler. Biz de bunun için hazırız” dedi. Öte yandan Amerikan basınına yansıyan haberlerde ise, Blinken’in görüşmede Lavrov’a, Ukrayna’da olası bir işgal durumunda Rusya’nın yaptırımlarla karşılaşacağını söylediği aktarıldı. Rus basını ise Lavrov’un ‘Ukrayna'nın kendisini ABD'nin dış politika oyunlarına çekmesinin Moskova'yı karşı adımlar atmak zorunda bırakacağı konusunda uyardığını’ yazdı.

Kayseri'de şiddetli deprem! AFAD'dan açıklama
Milyonlarca vatandaşı ilgilendiriyor! Ceza ödemeden sözleşme feshedilecek
'Derhal harekete geçmezseniz...' diyerek tehlikeyi işaret etti
ABD'li akademisyene sert tepki: Utanmanız gereken yaptığınız katliamlardır
Kazakistan'da neler yaşandı? Canlı yayında anlattı
Basın toplantısında korkutan açıklama! 5.dalga başladı
Yunan basını manşetten verdi! Dikkat çeken TOGG mesajı
Toprak kaymasıyla ortaya çıktı! Roma dönemine ait
Eski eşine kayıtsız kalamadı! 'Selin Çıra mı olduk?'
Boupendza bombası, sözleşmede sürpriz
Dünya bu görüntüyü konuşuyor! Başka bir gezegenden gelmiş gibi...
Faturaları mutlaka kontrol edin! İsteyen değiştirebilir
Man'ın menajeri iki Süper Lig devinin teklifini açıkladı!
Ansızın yüzüne saldırdı! Çalılardan çıkan dehşet avı kana buladı
İbrahim Erkal'ın vasiyetindeki Demet Akalın detayı!

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler