Geri Dön
DünyaKomşu Radev’i seçti

Komşu Radev’i seçti

Cumhurbaşkanını belirlemek amacıyla Bulgaristan halkı dün ikinci kez sandık başına gitti. Katılımın oldukça düşük olduğu seçimi Cumhurbaşkanı Rumen Radev kazandı.

Komşu Radev’i seçti

 

Bulgaristan’da halk, cumhurbaşkanlığı seçiminin ikinci turu için dün sandık başına gitti. Katılımın oldukça düşük olduğu seçimi Cumhurbaşkanı Rumen Radev kazandı.

Alphe Research şirketinin anketine göre; Cumhurbaşkanı Radev ve Cumhurbaşkanı Yardımcısı İliyana Yotova ikilisi, oyların yüzde 63.9’unu, Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov ve Albay Nevyana Miteva ikilisi de yüzde 33.1’ini aldı. Ülkede 6 milyon 660 bin kayıtlı seçmenden sadece 2.5 milyonu oy kullanırken, seçimdeki katılım oranı yüzde 33.7 düzeyinde kaldı. Türkiye’de kullanılan oy sayısı 23 bin dolaylarında oldu.

İlk turu 14 Kasım’da yapılan seçimde halk, Radev ve Yotova ikilisinin yanı sıra Sofya Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Anastas Gercikov ve Albay Nevyana Miteva ikilisi arasında tercih yapmıştı. Cumhurbaşkanlığı ile parlamento seçiminin birleştirildiği ilk tura katılım yüzde 40.23 düzeyindeydi. Ancak buna karşın, tabanı büyük ağırlıkla Türk Müslüman azınlığın oluşturduğu Hak ve Özgürlükler Hareketi (HÖH), Türkiye’den gelen oylarla Meclis’te üçüncü parti olmuştu.

Öte yandan ilk tur sonrası Radev’in geçici teknokratlar hükümetinde İçişleri Bakanı olan Boyko Raşkov’un ortaya attığı, “Türkiye seçimde iç işlerimize karışıyor” şeklindeki suçlamaların ardından maskeli grupların başlattığı eylemler ikinci turda da sürdü. Türkiye karşıtı pankartlar açan bir grup maskeli, Kapıkule’nin karşısındaki Kapitan Andreevo Gümrük Kapısı’nın önünde trafiği engellemeye çalıştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan Kılıçdaroğlu'na tazminat davası açtıdava
Fatma Girik'in vasiyeti yerine getirildi!
'Dünya'nın nazar boncuğu'na can suyu
Tuzlaspor'dan Galatasaray'a tarihi fark: 6-2
Kar sonrası 'siyah' tehlike! Hafta sonu plan yapanlar dikkat
Şebnem hemşirenin babası bu sözlerle anlattı: Kızımı tutup attı
Ehliyetsiz 72 yıl araç kullandıktan sonra yakalandı
Oktay Kaynarca'nın yakasındaki altınlar dikkat çekti! 'Bu işler kısmet'
Mesai 4 güne düştü, maaş ise... 'Türkiye'de tamamen değişir!'
Sedef Kabaş’ı kurtaran jeans biri! Ne olduysa bundan sonra oluyor
Alisson'dan Valencia'ya sert hareket! Kartlar havada uçuştu
Tarifsiz acı! Ece Erken'den ilk paylaşım
Skandal tanıtım sonrası yeni kararı ortaya çıktı
Asgari ücretin üzerinde çalışanlar dikkat! Maaş tabloları ortaya çıktı
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Cumartesi Şok’ta