Geri Dön

Kosova gücünün başkomutanlığına Süleyman Selimi atandı

KOSOVA Muhafız Birlikleri (TMK) yerine Şubat ayında göreve başlayacak olan Kosova Koruma Gücü Başkomutanlığı'na Korgeneral Süleyman Selimi atandı.

Kosova Cumhurbaşkanlığı’ndan yapılan yazılı açıklamada; Kosova Başkanı Fatmir Seydiyu’nun Başbakan Haşim Taci’nin önerisi üzerine yeni kurulacak olan Kosova Koruma Güçleri Başkomutanlığı'na Süleyman Selimi’yi atadığı bildirildi.
Ocak ayının sonunda görevine başlayacak olan Selimi, Kosova Savaşı sırasında UCK komutanlarından birisiydi. Savaş’ın bitiminden sonra Selimi TMK Birlikleri'nde Başkomutan Agim Ceku’nun vekilliğini yaptı. Agim Ceku’nun Kosova Başbakanı olmasının ardından Kosova Muhafız Birlikleri Komutanı oldu.

SELİMİ’NİN ATANMASINA BELGRAT’TAN TEPKİ
Sırbistan Savunma Bakanı Dragan Sutanovic, Selimi’nin atanmasıyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kosova Koruma Birlikleri’nin kurulmasını Sırbistan asla kabul etmeyecek; dolayısıyla Selimi’nin atanması da kabul edilemez. Bizler için Selimi savaş suçlusudur. Bir kez daha Lahey’e gideceğiz” dedi.
Sutanovic, Kosova Koruma Birlikleri’nin kurulmasını destekleyen NATO, ABD ve İngiltere’yi de kınadıklarını açıkladı.

Korgeneral Osman Erbaş darbecilere böyle tepki göstermiştiBingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine gitmek üzere kalkan askeri helikopterin kaza kırıma uğraması sonucu şehit olan 8'inci Kolordu Komutanı Korgeneral Osman Erbaş, Fetullahçı Terör Örgütü (FETÖ) ile mücadeleye ve insansız hava araçlarının (İHA) geliştirilmesine destek verdi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet