Dünya Kosova’da polis ile Sırp grup arasında çatışma! Can kaybı 4'e yükseldi

Kosova’da polis ile Sırp grup arasında çatışma! Can kaybı 4'e yükseldi

24.09.2023 - 23:25 | Son Güncellenme:

Kosova’nın Leposaviç sınır bölgesinde polis ile Sırp grup arasındaki çatışma devam ederken, 3 Sırp saldırganın etkisiz hale getirilmesi ile çatışmadaki can kaybı 4’e yükseldi. Dışişleri Bakanlığı, Kosova’da bir polis memurunun hayatını kaybetmesine yol açan saldırıyı kınadı. Öte yandan Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyinde meydana gelen son olaylarla ilgili açıklamasında, “İsterseniz hepimizi öldürün ama Kosova’yı tanımayacağız” dedi.

Kosova’da polis ile Sırp grup arasında çatışma Can kaybı 4e yükseldi

Kosova topraklarına izinsiz şekilde giren Sırp gruba, polisin müdahalesi devam ediyor. Kosova'nın kuzey bölgesindeki Kuzey Mitroviça'ya bağlı Leposavic sınır bölgesinde çıkan çatışmada, 3 Sırp saldırganın etkisiz hale getirilmesi ile çatışmadaki can kaybı 4’e yükseldi.

Haberin Devamı

SALDIRGANLAR MANASTIRA SIĞINDI

Kosova Başbakanı Albin Kurti yaptığı açıklamada, ülkenin kuzeyinde ağır silahlı yaklaşık 30 Sırp'ın bölgede bir manastıra girdiğini belirtti. Banyska Manastırı’da konuşlanan saldırganlara seslenen Kurti, Kosova polisine teslim olmaları çağrısında bulundu.

KFOR’DAN MÜDAHALE SİNYALİ

NATO’nun Kosova Barış Gücü KFOR tarafından yapılan açıklamada, kuzeydeki durumun ve çatışmaların yakından takip edildiği ve ihtiyaç duyulması halinde müdahaleye hazır olunduğu ifade edildi.

ABD Kosova Büyükelçisi Jeffrey Hovenier ise, Başbakan Kurti'yi makamında ziyaret ederek geçmiş olsun dileklerinde bulundu.

Zırhlı bir araçla Kosova sınırından 15 kilometre içeri giren bir grup Sırp, Kosova polisine ateş açmış ve 1 polis memuru hayatını kaybetmiş, 1’i ağır 2 polis de yaralanmıştı. Saldırının ardından olay yerine çok sayıda güvenlik gücü sevk edildi.

Haberin Devamı

Kosova'da Kuzey Mitroviça’da yer alan Leposavic sınır bölgesindeki silahlı Sırp grup ile çıkan çatışmada hayatını kaybeden polis memuru Afrim Bunjaku için Kosova Cumhurbaşkanı Vjosa Osmani ulusal yas ilan etti. Osmani yaptığı açıklamada, "Kosova Anayasası’na göre 25 Eylül 2023 Pazartesi günü öldürülen polis Afrim Bunjaku’nun anısına bir günlük ulusal yas ilan etme kararı alındı” dedi.

DIŞİŞLERİ BAKANLIĞINDAN KOSOVA’DAKİ SALDIRIYA KINAMA

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Kosova'nın kuzeyinde bu sabah meydana gelen ve bir Kosovalı polis memurunun hayatını kaybetmesine yol açan saldırıya ilişkin yazılı açıklama yaptı. Bilgiç, Türkiye olarak bölgede kalıcı barışın sağlanması için diyalog sürecini desteklemeye devam edileceğini ifade ederek, “Kosova'nın kuzeyindeki Sırp çoğunluklu Zveçan belediyesine bağlı Banjska köyünde bu sabah (24 Eylül) meydana gelen ve Kosovalı bir polis memurunun hayatını kaybetmesine, Kosovalı polis memurlarının da yaralanmasına yol açan saldırıyı kınıyoruz. Yaralılara acil şifalar diliyoruz. Priştine Büyükelçiliğimizce de saldırıyı kınayan bir açıklama yapılmıştır.

Bölgede gerginliğin azalmasını ve tırmanmanın önlenmesini teminen tüm tarafların itidalli davranması ve şiddetten kaçınması zorunluluk arz etmektedir. Kosova’da ve bölgede kalıcı barış ve istikrarın sağlanmasının tek yolu diyalogdur. Türkiye olarak diyalog sürecini desteklemeye devam edeceğiz” dedi.

Kosova’da polis ile Sırp grup arasında çatışma Can kaybı 4e yükseldi

SIRBİSTAN CUMHURBAŞKANI VUCİC: İSTERSENİZ HEPİMİZİ ÖLDÜRÜN AMA KOSOVA’YI TANIMAYACAĞIZ

Sırbistan Cumhurbaşkanı Aleksandar Vucic, Kosova’nın kuzeyinde polis ile Sırp grup arasında çıkan çatışmaların ardından Sırbistan’ın başkenti Belgrad’da basın toplantısı düzenledi. Vucic, olaylarda 3 Sırp'ın hayatını kaybettiğini ifade ederek, ülkesinin ve halkının 2004-2008 yılları arasındaki dönemden bu yana en zor günlerden birini yaşadığını söyledi.

Haberin Devamı

Kosova’nın kuzeyinde bu sabahtan itibaren neler olduğunu incelemesi gerektiği için daha önce açıklama yapamadığını ifade eden Vucic, “Saat 02.46 sularında bir grup Kosovalı Sırp, Kosova’nın kuzeyindeki Banjska’ya barikat oluşturmak amacıyla iki kamyon yerleştirdi. Bunun ardından Kosova polisi geldi ve barikatı kaldırmaya çalıştı. Bunun ardından barikatı kuran Sırplarla çatışma çıktı ve bu çatışmada bir Kosova polisi öldü ve bir kişi daha yaralandı” dedi.

Sırpların artık Kurti’nin politikalarına boyun eğmek istemedikleri için isyan ettiklerini vurgulayan Vucic, “Bunların olabileceğini defalarca söylememize rağmen bizi pek az dinleyen oldu” dedi.

Kosova polisinin müdahale için NATO’nun Kosova Gücü KFOR’dan onay aldığını ifade eden Vucic, “Aldığımız bilgilere göre ikisi keskin nişancı ateşiyle olmak üzere 3 Kosovalı Sırp hayatını kaybetti, 2’si ağır yaralı ve 1 kişinin daha öldürülmüş olabileceğine ilişkin endişe duyuluyor. Evlere de ateş açtılar” dedi.

Haberin Devamı

“SABIRLI VE SORUMLU HAREKET EDECEĞİZ”

Gün boyunca Ulusal Güvenlik Konseyi toplantısında bulunduklarını vurgulayan Vucic, “Sabırlı ve sorumlu hareket edeceğiz, kararlarımızı dikkatli bir şekilde alacağız, kararları detaylı bir şekilde hazırlayacağız ve bu kararlarla halkımızın karşısına çıkacağız” dedi.

Kosova’nın kuzeyinde Sırp polislerin görev yapması gerektiğini söyleyen ve Uluslararası toplumu Sırp Belediyeler Birliği’ni tesis etmeye çağıran Vucic, artık çatışma yaşanmamasının tek yolunun bu olduğunu ileri sürdü. Sırp halkını barış ve itidale davet ettiklerini ifade eden Vucic, “Kendilerinden bunu rica ediyoruz. Devletlerine güvenmelerini istiyoruz. Tüm söyleyebileceğim bu. Bize düşen, kan dökülmemesi için elimizden geleni yapmak. Bize düşen, barışı korumaya çalışmak” dedi.

Haberin Devamı

“TEK SUÇLU KURTİ”

Kosova polisinin öldürülmesini asla onaylamadığını ve bunun kınanacak bir eylem olduğunu ifade eden Vucic, “Kosova’da olayların tek suçlusu Albin Kurti’dir. Uluslararası toplumdan destek almış olsa da savaş ve çatışma isteyen sadece Kurti’dir. Bizi NATO ile çatışmaya çekmek kendisinin hayatındaki en büyük arzusu” dedi.

“İSTERSENİZ HEPİMİZİ ÖLDÜRÜN AMA KOSOVA’YI TANIMAYACAĞIZ”

Vucic, “Sırbistan’a Kosova’yı tanıması için baskı yapılıyor. Asla tanımayacağız. İsterseniz hepimizi öldürün ama Kosova’yı tanımayacağız" dedi.