Geri Dön

Kosova'daki seçime Türkler'den boykot

Kosova'daki seçime Türkler'den boykot


DIŞ HABERLER SERVİSİ


       Kosova halkı dün Yugoslavya'daki savaştan sonra ilk kez "yerel seçim" için sandık başına gitti. 39 siyasi partinin katıldığı seçime gösterilen ilgi büyük oldu. 900 bin kayıtlı seçmenin bulunduğu Kosova'da halk 920 aday için oy kullandı.
       Seçime katılımın yüksek olduğu uluslararası gözlemciler tarafında da doğrulanırken bölgedeki Türk ve Sırplar seçimi boykot etti.
       Bu arada, liderler de yerel seçimlerde oylarını kullandı. Dağıtılan Kosova Kurtuluş Ordusu'nun (UCK) eski lideri Haşim Taci, oyunu kullandıktan sonra yaptığı açıklamada, uluslararası toplumun kısa bir süre sonra Kosova'ya bağımsızlık hakkının verilmesi gerektiği konusunda ikna olacağına inandığını söyledi.
       Ilımlı lider İbrahim Rugova da, "Kosova'daki ilk özgür seçimler ve Kosova'nın özgürlüğü, bağımsızlığı ve demokrasi açısından önemli bir adım" dedi.
       Yetkililer, ilk sonuçların yarın akşam alınabileceğini, resmi sonuçların ise 8 ila 12 gün içinde açıklanacağını bildirdiler.

Aç kalan tilkiyi elleriyle beslediBAYBURT'ta, doğal yaşam alanları karla kaplananınca yiyecek bulmakta zorlanan tilki, indiği köyün sakini tarafından ekmekle beslendi.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet