Geri Dön

Kosova'daki seçimleri Haşim Taçi'nin partisi kazandı

Genel seçimler için sandığa giden ülkede Cumhurbaşkanı Taçi'nin desteklediği merkez sağ ittifakı oldu ancak ittifak tek başına iktidar olamadı. Her 10 seçmenden altısı sandığa gitmedi, katılım oranı rekor seviyede düşük kaldı.

Kosova'daki seçimleri Haşim Taçi'nin partisi kazandı

Güven oylamasıyla hükümetin düştüğü ve parlamentonun feshedildiği Kosova'da, dün yapılan erken seçimin sonuçları gelmeye başladı.

Demokrasi Hareketi adlı sivil toplum örgütünün açıkladığı sonuçlara göre, oyların yüzde 70'inin sayıldığı seçimlerde Kosova Demokratik Partisi (PDK) liderliğindeki koalisyon seçmenden yüzde 34,3 oranında destek aldı. Ancak uluslararası ajanslar, Kosova Cumhurbaşkanı Haşim Taçi'nin desteklediği koalisyonun tek başına iktidar olacak yeterlilikte oya ulaşamadığını aktardı.

Seçimlerde, muhalefetteki Vetëvendosje Hareketi (VV) yüzde 26,3 oranında destek bularak, oylarını iki kat arttırdı. Eski Başbakan İsa Mustafa liderliğindeki Kosova Demokratik Birliği (LDK) ise yüzde 25,8 oy aldı.

Yapılan sandık çıkış anketleri de seçimleri PDK öncülüğündeki koalisyonun kazandığını ortaya koydu.

PDK, Kosova'nın Geleceği İçin İttifak (AAK) ve Kosova İçin Girişim (NİSMA) partilerince kurulan koalisyonun başbakan adayı Ramuş Haradinaj, Kosova halkına kendilerine gösterdikleri güvenden ötürü teşekkür etti. Geçmişte de başbakanlık yapan Haradinaj, "Bu Kosova'da düzenlenen en iyi seçim" diye konuştu.

Rekor seviyede düşük katılım

Kosova'da 120 sandalyeli parlamentonun üyelerinin belirlendiği seçimlerin resmi sonuçlarının hafta içinde açıklanması bekleniyor.

Associated Press'in haberine göre; seçim komisyonu, katılım oranının yüzde 41,79 olduğunu duyurdu. Bu, en düşük katılım oranı olarak kayıtlara geçti. Ülkede 2014 yılında yapılan seçimlerde katılım oranı yüzde 42,63'tü.

Gözlemciler, seçmenlerin ilgisizliğini, Kosovalı siyasetçilerin yüksek işsizlik oranı, yoksulluk, yolsuzluk ve suçla mücadele konularında başarılı politikalar izleyememesinin yarattığı hayal kırıklığına bağladı.

İki Türk partisi de katıldı

Kosova'da 2008'teki bağımsızlık ilanı sonrasında düzenlenen üçüncü genel geçimlerde; 19 siyasi parti, beş koalisyon ve iki sivil inisiyatiften 971 aday milletvekilliği için yarıştı.

Seçimlere katılan partiler arasında Kosova Demokratik Türk Partisi (KDTP) ve Kosova Türk Adalet Partisi (KTAP) de bulunuyordu.

Resmi nüfustan fazla seçmen

Kosova'daki erken genel seçimler için ülke nüfusunun üzerinde seçmene oy hakkı tanındı. Resmi olarak 1 milyon 739 bin 825 nüfusa sahip olan Kosova'da, Mayıs ayında yapılan açıklamada, 1 milyon 885 bin 147 kayıtlı seçmenin oy kullanacağının duyurulması kafaları karıştırmıştı.

Durumun nedeninin, seçim listelerinin temizlenmemesi olduğu savunuldu. Bir diğer açıklamada da 2011 yılında yapılan nüfus sayımında sadece Kosova'da ikamet eden kişilerin sayıldığı, Kosova'nın kuzeyinde yaşayan Sırpların o dönem nüfus sayımını boykot etmesinden dolayı sayıma katılmadıkları, bu nedenle nüfus ile seçmen sayısı arasında farkın olduğu belirtildi.

Kaynak: Deutsche Welle Türkçe

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye Genç İş Adamları heyetini kabulünde açıklamalarda bulunduCumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde Türkiye Genç İş Adamları Konfederasyonu (TÜGİK) Genel Başkanı Erkan Güral ve beraberindeki heyeti kabulü sonrası açıklamalarda bulundu. 'Yüksek faize karşı olduğunu' ifade eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, "Yüksek faizle ülkemin kalkınacağına inanmıyorum, kimse kusura bakmasın ben bunu anlatmaya devam edeceğim." dedi. Öte yandan Erdoğan kapsamlı reform paketinin yakında kamuoyuyla paylaşılacağını duyurdu.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet