Geri Dön
DünyaKraliyet ‘şok’ta

Kraliyet ‘şok’ta

Prens Harry ile Meghan Markle’ın Oprah Winfrey’in programındaki suçlamaları İngiliz kraliyet sarayını dehşete düşürdü. Buckingham Sarayı’nın çalışanları gece 3’e kadar bekleyip programı izledikten sonra Kraliçe II. Elizabeth’e brifing verdi. Kraliçe ardından oğlu Veliaht Prens Charles, torunu Prens William ve danışmanlarıyla bir dizi ‘kriz toplantısı’ gerçekleştirdi

Kraliyet ‘şok’ta

İngiltere’nin Veliaht Prensi Charles’ın (72) küçük oğlu Prens Harry (36) ile eşi Meghan Markle (39) geçen yıl İngiliz kraliyetinden olaylı şekilde ayrıldı. Bir çocukları olan çift, Meghan’ın ülkesi ABD’ye yerleşti. ABD’li ünlü talk şovcu Oprah Winfrey’in çift ile yaptığı söyleşi geçen pazar gecesi CBS televizyonunda yayımlandı. Annesi siyahi, babası beyaz olan Meghan programda İngiliz kraliyetini ırkçılık, yalancılık, baskıcılık ve kendisini bunalıma sokarak intiharın eşiğine sürüklemekle suçladı. Eşine destek olan Harry de babasıyla konuşmadığını, ağabeyi Prens William ile de mesafeli olduğunu söyledi.

‘Suçlama sersemletti’

Çiftin suçlamalarının ardından İngiliz kraliyet ailesinin yaşadığı Buckingham Sarayı’nda kriz çıktı. Kraliyetin 1936’ta Kral Edward’ın aşkı için tahttan çekilmesinden bu yana en büyük krize neden olduğu söylenen röportaj sarayı dehşete düşürdü. Kraliyete yakın kaynaklara göre, röportaj sarayı şoke etti. Prensin ailesi için ‘nükleer düğmeye’ bastığını söyleyen kaynaklar, kraliyet ailesinin suçlamalarla sersemlediğini belirtti.

Olağanüstü toplantılar

İngiltere Kraliçesi 2’nci Elizabeth’in torunu Harry ile eşinin röportajını izlemediği belirtilirken, Buckingham çalışanlarının CBS’de canlı yayımlanan programı izlemesi için saraya bağlantı kuruldu. İngiltere saatiyle gece 3’e kadar bekleyen çalışanlar, pazartesi sabahı kraliçeye yayınla ilgili brifing verdi. Kraliçe brifingten sonra oğlu Prens Charles, torunu Prens William ve danışmanlarıyla gün boyu kriz toplantıları yaptı.

‘Harry ailesini havaya uçuruyor’

İngiltere Çevre Bakanı Zac Goldsmith, Twitter’da “Prens Harry, Buckingham Sarayı’nı değil, ailesini havaya uçuruyor” dedi. Röportaj ABD’de de büyük yankı yarattı. Beyaz Saray basın sekreteri Jen Psaki, Meghan Markle ile Prens Harry’nin ‘cesaretini’ övdü. ABD Başkanı Joe Biden’ın röportaja tepkisi olup olmadığı sorulduğunda Psaki, “Herkesin öne çıkıp zihinsel sağlıkla mücadeleleri hakkında konuşması ve kişisel hikâyesini anlatması cesaret ister. Bu da kesinlikle başkanın inandığı bir şey” dedi. Eski first leydi ve senatör Hillary Clinton ise İngiliz medyasını Meghan’a karşı ‘zulüm yapmak’la suçladı ve İngiliz bürokrasisinin düşesi kucaklamamasının yürek burktuğunu söyledi. İngiltere’nin kamu yayın kuruluşu BBC’nin kraliyet muhabiri Johnny Dymond da “Prens Harry’nin sözleri, modern monarşinin kalbine saplanan bir hançer” diye yazdı.

Meghan’ın ailesi ateş püskürdü

Meghan Markle’ın röportajda babası Thomas Markle’ın İngiliz basınıyla çalışarak kendisine ihanet ettiğini söylemesinin ardından baba Markle, İngiliz ITV kanalında bir programa katıldı. Thomas Markle, onlardan 100 kez özür dilediğini belirterek kızını her zaman seveceğini ve yanında olacağını söyledi. Markle, Prens Harry’nin bir otelde bilardo oynamak için soyunduğu ve 20 yaşındayken bir Nazi üniforması giydiği Las Vegas gezisine atıfta bulunarak, “Hepimiz hata yaparız. Asla çıplak bilardo oynamadım veya Harry’nin yaptığı gibi Hitler gibi giyinmedim” dedi. Meghan Markle’ın üvey kız kardeşi Samantha ise kardeşinin onu hiç tanımadığını ve tek çocuk olarak büyütüldüğüne dair iddiasını yalanladı. Samantha, en son 13 yıl önce görüştüklerini ancak hayatları boyunca pek çok kez bir araya geldiklerini belirterek kanıt olarak birden fazla fotoğraflarının olduğunu söyledi.

Annesinin röportajını geçti

Kraliyet biyografi yazarı Andrew Morton, 40 ülkede yayımlanan programın sonuçlarının ‘nesiller boyunca Harry’nin annesi Prenses Diana’nın röportajı gibi akıllarda kalacağını’ söyledi. Prenses Diana, 1995’teki BBC röportajında, kraliyet yetkililerini ‘düşman’ olarak adlandırdı ve eski eşi Galler Prensi Charles’ın kral olmaya uygunluğunu sorguladı.

Kraliyet’ten ilk açıklama

‘Endişe verici’

Prens Harry ve eşi Megan Markle’ın suçlamalarının ardından Buckingham Sarayı’ndan ilk açıklama geldi. Yayımlanan bildiride, Kraliyet ailesinin, Prens Harry ve eşinin son yıllarının zor geçtiğini öğrendiği için çok üzgün olduğu aktarılırken, “Harry ve Megan, her zaman çok sevilen aile üyeleri olarak kalacak” ifadesine yer verildi. Bildiride, Prens Harry ve eşinin ortaya attığı “ırkçılık” iddialarının “endişe verici” olduğu ve konunun aile tarafından özel olarak inceleneceği kaydedildi.

Prens Charles suskun


Öte yandan oğlu Harry tarafından suçlanan Prens Charles, gazetecilerin sorularını cevapsız bıraktı. Röportajın ardından Londra’da ilk kez bir etkinliğe katılan Prens Charles’a iddialara ilişkin ne düşündüğü soruldu. Yerel haber ajansı PA, soruyu cevapsız bırakan Prens Charles’ın “kıkırdadığını” iddia etti.

Suçlamaların devamı gelebilir!

Sansasyonel röportajı gerçekleştiren ünlü TV sunucusu Oprah Winfrey, söz konusu programın tamamının 3 saat 20 dakika olduğunu ve ABD yayını için 1 saat 25 dakikaya indirildiğini açıkladı. Röportajın yayımlanmayan kısımlarında Harry ile Meghan’ın kraliyete yönelik başka suçlamalarının da olabileceği belirtiliyor. CBS kanalının bunları da yayımlaması olasılığı Buckingham Sarayı’nın diken üstünde olmasına neden oldu.

Çelişkili ifadeler dikkati çekti

İngiliz medyası, Harry ile Meghan Markle’ın röportajdaki bazı ifadelerinin çelişkili olması nedeniyle çifti eleştirdi. Harry ve Meghan, kraliyetten ayrıldıklarında gönüllü olarak 8.4 milyon sterlinlik fon ve hizmetten vazgeçtiler, ancak programda maddi desteğin kesilmesinden şikâyet ettiler. Çiftin iddia ettiği gibi ailede prens ve prenseslere vergilerden fon ayırarak güvenlik temin edilmiyor. Ayrıca çiftin 2 yaşındaki oğulları Archie’ye prens unvanı verilmediği iddiası da yanlış. Archie ancak dedesi Prens Charles tahta çıktığında unvan alabilir.

İETT otobüsünün ezdiği scooterlı ağır yaralandıÜmraniye Alemdağ Caddesi'nde sürücüsünün kapısını açtığı hafif ticari araca çarpan elektrikli scooterı kullanan kadın, çarpmanın etkisiyle yola savruldu. Sürücü bu sırada hemen arkadan gelen İETT otobüsünün altında kalarak, ezildi. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kadının sağlık durumunun ağır olduğu öğrenilirken, kaza anları saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler