Geri Dön

Kriz yaratan elçi görevden alındı

Kanada’nın Çin Büyükelçisi, iki ülke arasında kriz yaratan ve halen devam eden dava hakkında görüşleri nedeniyle görevinden alındı...

Kriz yaratan elçi görevden alındı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Büyükelçisi John McCallum’u, “diplomatik teammüllere uygun olmayan” açıklamaları nedeniyle görevden aldığını açıkladı. McCallum, Kanada ile Çin arasında diplomatik krize neden olan Huawei krizinde yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştiriliyordu.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Trudeau, McCallum’u arayarak kendisinin büyükelçilikten istifa etmesini istediğini ve onun da, bu isteği kabul ettiğini bildirdi. Trudeau, açıklamasında “John McCallum, neredeyse 20 yıldır, Kanadalılara şerefli ve farklı bir şekilde hizmet etti. Yıllarca Milli Savunma Bakanı, Gaziler Bakanı, son olarak da Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı olmak üzere pek çok görevde bulundu. Yaklaşık 40 bin Suriyeli mülteciyi Kanada’ya getirmede Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı olarak çalışmaları Kanadalılara ilham kaynağı, dünyaya örnek oldu... Pekin’deki Kanada Elçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Jim Nickel, Kanada’yı Çin Maslahatgüzarı olarak temsil edecek” ifadelerini kullandı.

Kriz yaratan elçi görevden alındı

Eleştirilmişti

Kanada’nın Çin Büyükelçisi John McCallum, iki ülke arasında diplomatik krize neden olan Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun davası hakkında basına yaptığı açıklamalarla, muhalefet partilerinin boy hedefi haline gelmişti. Yaptığı açıklamalarda, Kanada’nın Mıng Vancou’nun ABD’ye iadesini iptal etmesi gerektiğini savunan McCallum, Vancou’nun kendini savunma konusunda elinde güçlü deliller olduğunu söylemişti. Açıklamalarının diplomatik teamüllere uygun olmaması, halen devam eden ve duruşması yapılacak bir dava konusunda konuşması gibi nedenlerle eleştirilere maruz kalan McCallum, daha sonra “yanlış konuştuğunu” ifade ederek özür dilemişti.

Öte yandan Huawei CFO’su Vancou’nun ABD’ye iadesi davasında duruşması da, 6 Şubat günü Kanada’nın Vancouver kentinde başlayacak. Çinli teknoloji devi Huawei’nin sahibi Rın Cıngfey’in kızı ve şirketin CFO’su Mıng, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı. Kanada mahkemesi, 10 milyon Kanada doları kefaletle Mıng’ın şartlı salıverilmesine hükmetmişti.

Sadece ismi okunan kısa süreliğine içeriye girebiliyor!Corona virüs önlemleri kapsamında ziyaretçi girişine kapatılan Tarihi Kapalıçarşı'da bazı esnaf ve çalışanlar kısa süreli işlerini halletmek için kontrolü olarak içeriye alınıyor. İçeriye girmek için Kapalıçarşı'nın Kılıççılar kapısı önünde bekleyen kalabalık, sosyal mesafe kuralına uymadı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber