Geri Dön
DünyaKriz yaratan elçi görevden alındı

Kriz yaratan elçi görevden alındı

Kanada’nın Çin Büyükelçisi, iki ülke arasında kriz yaratan ve halen devam eden dava hakkında görüşleri nedeniyle görevinden alındı...

Kriz yaratan elçi görevden alındı

Kanada Başbakanı Justin Trudeau, Çin Büyükelçisi John McCallum’u, “diplomatik teammüllere uygun olmayan” açıklamaları nedeniyle görevden aldığını açıkladı. McCallum, Kanada ile Çin arasında diplomatik krize neden olan Huawei krizinde yaptığı açıklamalar nedeniyle eleştiriliyordu.

Kanada Başbakanlık Ofisi’nden yapılan açıklamada, Başbakan Trudeau, McCallum’u arayarak kendisinin büyükelçilikten istifa etmesini istediğini ve onun da, bu isteği kabul ettiğini bildirdi. Trudeau, açıklamasında “John McCallum, neredeyse 20 yıldır, Kanadalılara şerefli ve farklı bir şekilde hizmet etti. Yıllarca Milli Savunma Bakanı, Gaziler Bakanı, son olarak da Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı olmak üzere pek çok görevde bulundu. Yaklaşık 40 bin Suriyeli mülteciyi Kanada’ya getirmede Vatandaşlık ve Göçmenlik Bakanı olarak çalışmaları Kanadalılara ilham kaynağı, dünyaya örnek oldu... Pekin’deki Kanada Elçiliği Misyon Başkan Yardımcısı Jim Nickel, Kanada’yı Çin Maslahatgüzarı olarak temsil edecek” ifadelerini kullandı.

Kriz yaratan elçi görevden alındı

Eleştirilmişti

Kanada’nın Çin Büyükelçisi John McCallum, iki ülke arasında diplomatik krize neden olan Huawei CFO’su Mıng Vancou’nun davası hakkında basına yaptığı açıklamalarla, muhalefet partilerinin boy hedefi haline gelmişti. Yaptığı açıklamalarda, Kanada’nın Mıng Vancou’nun ABD’ye iadesini iptal etmesi gerektiğini savunan McCallum, Vancou’nun kendini savunma konusunda elinde güçlü deliller olduğunu söylemişti. Açıklamalarının diplomatik teamüllere uygun olmaması, halen devam eden ve duruşması yapılacak bir dava konusunda konuşması gibi nedenlerle eleştirilere maruz kalan McCallum, daha sonra “yanlış konuştuğunu” ifade ederek özür dilemişti.

Öte yandan Huawei CFO’su Vancou’nun ABD’ye iadesi davasında duruşması da, 6 Şubat günü Kanada’nın Vancouver kentinde başlayacak. Çinli teknoloji devi Huawei’nin sahibi Rın Cıngfey’in kızı ve şirketin CFO’su Mıng, ABD’nin İran’a yönelik yaptırımlarını delmek suçlamasıyla 1 Aralık 2018’de Kanada’nın Vancouver kentinde tutuklanmıştı. Kanada mahkemesi, 10 milyon Kanada doları kefaletle Mıng’ın şartlı salıverilmesine hükmetmişti.

Lastiği patlayan otomobilin kaldırımda oturan adama çarptıAntalya'da Sevinç Ç.(32) kullandığı otomobil, lastiği patlayınca düz yolda direksiyon hakimiyetini kaybetti, kaldırımda oturan Abdullah Tezel'e (32) çaptı. Kadın sürücünün direksiyon hakimiyetini kaybettiği ve Abdullah Tezel'in otomobil ile duvar arasına sıkıştığı o anlar güvenlik kamerasına saniye saniye yansıdı.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet