Geri Dön
DünyaKüba’da değişim sesleri! 'Özgürlük istiyoruz'

Küba’da değişim sesleri! 'Özgürlük istiyoruz'

Küba’da uzun yıllar sonra ilk kez yönetim karşıtı protesto gösterileri düzenlendi. Göstericiler, “Kahrolsun diktatörlük”, “Özgürlük istiyoruz” şeklinde sloganlar atarak Devlet Başkanı Diaz-Canel’e tepki gösterdi.

Küba’da değişim sesleri! 'Özgürlük istiyoruz'

Küba’da Pazar günü yönetime karşı uzun yıllardan sonra en büyük protesto gösterileri düzenlendi. Görgü tanıkları, ülkede Ağustos 1994’ten bu yana en büyük protesto gösterisinin yapıldığını ifade ediyor. Kübalılar, temel ihtiyaç maddelerindeki kıtlığın yanı sıra sivil özgürlükler üzerindeki kısıtlamalar ve yetkililerin son günlerde koronavirüs salgınını ele alma yönteminden dolayı öfkeli.

Başkent Havana’ya 33 kilometre mesafede yer alan San Antonio de los Banos kasabasında başlayan ancak tüm ülkeye yayılan eylemlere çok sayıda protestocu katıldı. Göstericiler, “Kahrolsun diktatörlük”, “Özgürlük istiyoruz” şeklinde sloganlar atarak Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel’e tepki gösterdi. Sosyal medyaya yansıyan görüntülerde göstericiler tepkilerini, “Özgürlük, korkmuyoruz” şeklinde dile getirirken, bazı bölgelerde ise yağma olaylarının yaşandığı bilgisi paylaşıldı. Gösteriler büyük bir Küba toplumunun yaşadığı ABD’nin Miami kentine de sıçradı. Miami’de de binlerce Kübalı, Küba yönetimini protesto etti.

Küba’da değişim sesleri Özgürlük istiyoruz

 

SOKAĞA ÇAĞIRDI

Küba televizyonu ve ulusal radyodan halka seslenen Diaz Canel, halkı Küba devrimlerine sahip çıkmaya çağırarak, “Vatanımızın egemenliğini teslim etmeyeceğiz, tüm devrimcileri, devrimi her yerde savunması için sokaklara çıkmaya çağırıyoruz” ifadelerini kullandı.

Diaz-Canel, ABD yönetimini pandemi döneminde Küba’da siyasi istikrarsızlık çıkarmakla, abluka uygulayarak ekonomiyi altüst etmekle suçladı. Diaz-Canel, son zamanlarda hızla artan Kovid-19 salgını nedeniyle ülkede ilaç ve elektrik sıkıntısı yaşandığını kabul ederek, mevcut durumda evde kalmanın daha doğru olacağını belirtti.

Salgın sonrasında ekonomisi iyice kötüleşen Küba’da halk, ilaç kıtlığı ve temel ihtiyaç maddelerine ulaşmakta ciddi sıkıntı çekiyor. Sosyal medyada yayınlanan görüntüler, güvenlik güçlerinin bazı protestocuları gözaltına alıp darp ettiğini gösterdi. Reuters da, güvenlik güçlerinin sivil memur olduklarından şüphelenilen kişilerin yardımıyla yaklaşık iki düzine protestocuyu gözaltına aldıklarını bildirdi. Diaz-Canel’in çağrısının ardından hükümeti destekleyen binlerce kişi de sokaklar döküldü.   

Sitede köpek besleyen aileye silah ve palalı saldırı!Antalya’da Hilal Oktay Başaslan ve ailesine, iddiaya göre, site içinde sokak köpeklerine baktıkları gerekçesiyle komşuları, silah ve pala ile saldırdı. Başaslan, saldırı anından görüntüleri, sosyal medya hesabından “Eşime, kızıma ve bana balkondan silahla ateş edip ardından aşağı inip pala, sopa ve silah ile saldırdı. Ben kızıma koşarken, bir palalı, 'Seni burada keserim' diyor. Ölmemiz mi lazım" notuyla paylaştı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet
akıllı banner