Geri Dön
DünyaLibya’da yeni dönem

Libya’da yeni dönem

Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin kabinesi Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu aldı. Böylece yeni hükümetin ülkeyi seçime taşıyacağı süreç başlamış oldu.

Libya’da yeni dönem

Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’nin kabinesi, Sirte kentinde düzenlenen oturumda Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu aldı. Libya’daki Temsilciler Meclisi, ülkenin doğusundan ve batısından temsilcilerin buluştuğu, başkentin 450 kilometre doğusundaki Sirte kentinde üç gün süren oturumu tamamladı. Dibeybe’nin 26 bakanın yer aldığı kabinesine 133 katılımcının 132’si geçer oy verirken, bir kişi çekimser oy kullandı.

Oturumun ardından konuşan Temsilciler Meclisi Başkanı Akile Salih, meclisin hükümete güvenoyunun Birleşmiş Milletler’in (BM) yol haritasında kararlaştırılan seçimlere kadar geçerli olduğunu söyledi. Güvenoyu aldıktan sonra meclise hitap eden Başbakan Dibeybe de, meclise “tarihi bir karara imza attığı” için teşekkür etti, temsilcilere “Tüm aşamalarda benimle çalışmanızı, Libya’da bir araya gelmeyi ve çıkarılan nefreti unutmayı arzu ediyorum” dedi. Dibeybe, Başkanlık Konseyi Başkanlığı ve Libya Yüksek Seçim Kurulu’nun destekleriyle vadedilen tarihte seçimleri gerçekleştirmek için çalışacaklarını vurguladı. Devletin bölünmeyeceğini dile getiren Dibeybe, “Sizlere sözümdür. Tekrar savaş olamaz.” diye konuştu.

Dibeybe, kabinesinin onaylandığı toplantıdan çıktıktan sonra bir süre kentte dolaştı, halkla bir araya geldi.

Serrac: Hazırız

Konuyla ilgili konuşan Libya Ulusal Mutabakat Hükümeti (UMH) Başbakanı Fayiz es-Serrac ise, Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu alan Başbakan Abdulhamid Dibeybe’ye görevi devretmeye hazır olduğunu açıkladı. UMH Basın Ofisi’nden yapılan yazılı açıklamaya göre, Serrac, “Libya’nın tarihindeki bir yol ayrımından geçtiği bu aşamada, Ulusal Birlik Hükümeti’nin Temsilciler Meclisi’nden güvenoyu almasını tebrik ediyoruz” ifadelerini kullandı. “Tüm yetkilerimizi yeni hükümete gönül rahatlığıyla barışçıl bir biçimde devretmeye hazırız” diyen Serrac, ayrıca yeni yönetime Birleşmiş Milletler’in yol haritasında kararlaştırılan 24 Aralık 2021 tarihinde seçimlerin gerçekleştirilmesi için başarı dileklerini aktardı.

Türkiye’den hükümete tebrik

Dışişleri Bakanlığı, Temsilciler Meclisinden güven oyu alan Libya Ulusal Birlik Hükümeti Başbakanı Abdulhamid Dibeybe’yi ve yeni hükümeti kutladı.

Ulusal Birlik Hükümeti ile, seçim sürecinin yürütülmesi, kurumların birleştirilmesi ve kapsamlı ulusal uzlaşının sağlanması için hızlı ve somut adımlar atması temenni edilen açıklamada, “Bu süreçte, yeni hükümetin yetkilerinin, Libya’nın tüm bölgelerine teşmil edilmesi özellikle önem arz  edecektir” değerlendirmesine yer verildi. Açıklamada, uluslararası topluma ve Libya’daki tüm kesimlere 24 Aralık’ta düzenlenecek seçimlere kadar Ulusal Birlik Hükümeti’ne demokratik,  istikrarlı ve müreffeh bir Libya için destek çağrısı yapıldı.

İETT otobüsünün ezdiği scooterlı ağır yaralandıÜmraniye Alemdağ Caddesi'nde sürücüsünün kapısını açtığı hafif ticari araca çarpan elektrikli scooterı kullanan kadın, çarpmanın etkisiyle yola savruldu. Sürücü bu sırada hemen arkadan gelen İETT otobüsünün altında kalarak, ezildi. Hastaneye kaldırılarak tedavi altına alınan kadının sağlık durumunun ağır olduğu öğrenilirken, kaza anları saniye saniye kameralara yansıdı.
bu haberleri kaçırma

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler