Geri Dön
DünyaMahkemeye Nazi selamıyla girdi!

Mahkemeye Nazi selamıyla girdi!

Norveç’te Temmuz 2011’de başkent Oslo ve Utöya Adası’nda, aralarında Türk kızı Gizem Doğan’ın da olduğu 77 kişiyi katleden ırkçı “asrın canisi” Anders Behring Breivik’in “şartlı tahliye talebi” davası dün başladı.

Mahkemeye Nazi selamıyla girdi!

 

İrfan Kurtulmuş Kopenhag - Breivik’in 10 yıldan beri hapis yattığı Skien Cezaevi’nde bulunan spor salonu mahkeme salonuna çevrilirken, bu perşembe sonuçlanacak duruşmalarda Breivik’e 3 saat savunma hakkı verilecek. Mahkeme salonuna Nazi selamı vererek ve elinde, “Beyaz milletlerimize karşı yaptığınız soykırımı durdurun” yazılı pankartla giren Breivik, hakim tarafından azarlandı.

Mahkeme, Breivik’in şartlı tahliye talebiyle ilgili olarak, “hapsedilerek toplumun ondan korunmasını gerektirecek kadar tehlikeli olup olmadığına” karar verecek. Tüm davanın bununla ilgili olduğunu belirten Breivik’in avukatı Öystein Storrvik, verilen cezanın değişmediği gerçeğine odaklanacağını belirterek, “İşler ne kadar acımasızca yapılırsa yapılsın cezalandırmada ilerleme unsurları olmalıdır” dedi. Breivik, 21 yıl hapis cezasına çarptırılmıştı.