Geri Dön

Mali'deki otel baskınında şok açıklama: 27 ceset tespit edildi

Afrika ülkesi Mali'de rehine krizi sona erdi. Mali Güvenlik Bakanı, Bamako'da Radisson Otel'e düzenlenen saldırıda rehine kalmadığını bildirdi. Yetkililer ise saldırıda en az 18 kişinin öldüğünü, 20'ye yakın kişinin yaralandığını bilgisini verdi. Bu açıklamanın ardından Reuters'in BM'ye dayandırdığı haberine göre ise otelde 27 ceset tespit edildiği açıklandı. Mali ordusu da teröristlerden ikisinin öldürüldüğünü söyledi. 7 kişilik Türk Hava Yolları ekibinden 6'sının serbest bırakılmasının ardından 1 THY çalışanı rehin tutulanlar arasında bulunuyordu Dışişleri'ndan az önce yapılan açıklamaya göre ise son Türk rehine de sağ salim kurtarıldı. Kurtarılan Türk rehineler Büyükelçiliğe götürüldü. Rehineleri Türkiye'ye getirmek üzere uçak yollandı.Otele düzenlenen saldırıyı Afrikalı El Kaide bağlantılı bir grubun üstlendiği bildirildi.Saldırıda hedef alınan Mali'nin eski bir Fransız sömürgesi olduğu, halen Fransızca konuşulduğu ve derin Fransız izleri taşıdığına dikkat çekiliyor..Twitter üzerinden açıklama yapan El Murabitun adlı El Kaide yanlısı grubun Tuaregler ve Araplardan oluştuğu ve merkezinin Mali’nin kuzeyinde olduğu ifade edilirken, grubun bu iddiası henüz doğrulanmadı.Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali'deki otel baskınında rehin alınan ve daha sonra kurtarılan THY personelini arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti. THY personeli de Başbakan Davutoğlu'na teşekkür etti.

Mali'deki otel baskınında şok açıklama: 27 ceset tespit edildi


Mali’nin başkenti Bamako’daki rehine eylemini, Afrikalı El Kaide bağlantılı bir grubun üstlendiği bildirildi.

Twitter üzerinden açıklama yapan El Murabitun adlı El Kaide yanlısı grubun Tuaregler ve Araplardan oluştuğu ve merkezinin Mali’nin kuzeyinde olduğu ifade edilirken, grubun bu iddiası henüz doğrulanmadı.

Mali’de güvenlik güçleri 170 kişinin saldırganlar tarafından rehin tutulduğu ifade edilen Radisson Blu Otel’e girdi. Mali televizyonu, rehinelerden 80’inin kurtarıldığını bildirdi. Eski bir Fransız sömürgesi olan batı Afrika ülkesinde, yıllardır El Kaide’ye bağlı isyancı gruplarla mücadele ediliyor.

OTELDEN BÖYLE KAÇTILAR

ÜÇ KİŞİ ÖLDÜRÜLDÜ

Mali’nin başkenti Bamako’da silahlı saldırganların 190 odalı Radisson Blu Otel’e gerçekleştirdiği saldırıda, iki Mali vatandaşı ve bir Fransız vatandaşının öldürüldüğü ifade edildi. Radisson Blu otel yönetimi, saldırganların 140 otel müşterisi ile 30 personelin rehin alındığını açıkladı.

şüphelilerin diplomatik plakalı bir araçla otele geldiği kaydedildi. Varlıklı Avrupalı müşterilerin tercih ettiği otelin içine araçla giren saldırganlar ellerindeki silahlarla otel müşterilerini rehin aldı, saldırganların otelin yedinci katında oldukları ve bölgenin polis kontrolüne alındığı kaydedildi.

OPERASYONA ABD DESTEK VERDİ

ABD’nin başkent Bamako’daki büyükelçiliği, Twitter üzerinden yaptığı açıklamada Radisson Otel’de devam eden operasyonla ilgili bilgi aldıklarını yazdı ve büyükelçilik çalışanlarının bölge yakınındaki ABD vatandaşlarının güvenli bir yere sığınmaları için çağrı yaptı.

ABD’nin de destek verdiği kurtarma operasyonu sürerken, Fransa’da, Gao kentinde bulunan "elit güçlerini" başkente göndereceğini bildirdi. Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, Mali’ye ellerinden gelen her türlü yardımı yapacaklarını duyurdu.

MART’TA DA SALDIRI OLMUŞTU

7 Mart 2015 tarihinde Mali’nin başkenti Bamako’da yapılan bir saldırı sonucu biri Fransız biri Belçikalı olmak üzere beş kişi hayatını kaybetmişti. En az 129 kişinin öldüğü eşzamanlı Paris saldırılarının ardından, Fransa Cumhurbaşkanı François Hollande, askeri birliklerinin Afrika’da da dinci örgütlerle başarılı bir şekilde mücadele edeceğini söylemişti. Mali’deki asker ve polisin yanında Birleşmiş Milletler güvenlik ekiplerinin de oteli çevrelediği duyuruldu.

Çin medyası da rehin alınanlar arasında en az 7 Çinli olduğunu bildirdi.


THY PERSONELİ DE REHİN ALINDI

Mali’de Bamako’da Radission Blu Otel’inde Türk Hava Yolları’ndan Kaptan Pilot İ. Y, İkinci Pilot S.M.A. ile M. G., Ş. T. K, L. D. K, ve E. S. adlı dört kabin memuru da rehin alındı.

Mali'deki rehine olayıyla ilgili DHA'ya bilgi veren başbakanlık kaynakları, olayda toplam 7 Türk'ün rehin alındığını bildirdi. Bunlardan 2 kaptan,3 kabin memuru ve bir istasyon görevlisi kurtarıldı. 1 görevli ise halen rehin. Dışişleri'ndan az önce yapılan açıklamaya göre ise son Türk rehine de sağ salim kurtarıldı.


REHİNE KRİZİ SONA ERDİ

Afrika ülkesi Mali'de rehine krizi sona erdi. Mali Güvenlik Bakanı, Bamako'da Radisson Otel'e düzenlenen saldırıda rehine kalmadığını bildirdi. Yetkililer ise saldırıda en az 18 kişinin öldüğünü, 20'ye yakın kişinin yaralandığını bilgisini verdi. Bu açıklamanın ardından Reuters'in BM'ye dayandırdığı haberine göre ise otelde 27 ceset tespit edildiği açıklandı.

Mali ordusu da teröristlerden ikisinin öldürüldüğünü söyledi.

EL KAİDE BAĞLANTILI BİR GRUP ÜSTLENDİ

Otele düzenlenen saldırıyı Afrikalı El Kaide bağlantılı bir grubun üstlendiği bildirildi.

Saldırıda hedef alınan Mali'nin eski bir Fransız sömürgesi olduğu, halen Fransızca konuşulduğu ve derin Fransız izleri taşıdığına dikkat çekiliyor..

Twitter üzerinden açıklama yapan El Murabitun adlı El Kaide yanlısı grubun Tuaregler ve Araplardan oluştuğu ve merkezinin Mali’nin kuzeyinde olduğu ifade edilirken, grubun bu iddiası henüz doğrulanmadı.

BAŞBAKAN DAVUTOĞLU, MALİ'DE KURTARILAN THY PERSONELİ İLE GÖRÜŞTÜ

Başbakan Ahmet Davutoğlu, Mali'deki otel baskınında rehin alınan ve daha sonra kurtarılan THY personelini arayarak, geçmiş olsun dileklerini iletti. THY personeli de Başbakan Davutoğlu'na teşekkür etti.

THY ekibinden Sadık Murat Arat, görüşmede, 2003 yılında Başbakan'ın Beykent Üniversitesinde ders verdiği dönemde dersler aldığını belirterek, o döneme ilişkin anılarını anlattı. Davutoğlu, 7 personelden o sırada istirahatte olan kaptan ismail Yerli dışındaki 6 kişi ile Büyükelçi Renan Şekeroğlu'nun büyükelçilik konutunda görüştü.

Başbakan Davutoğlu, Kaptan Yardımcısı Murat Arat, Kabin Amiri Murat Gündüz, kabin memurları Lütfiye Deniz Kıvrak, Şerife Taşçı Kabacık ve Eray Sevim'le tek tek görüştü.

Yatağa bağımlı kadın yangından son anda kurtarıldıBursa'nın İnegöl ilçesinde, 3 katlı apartmanın en üst katındaki dairede yangın çıktı. Alevler kısa sürede katın tamamına yayılırken, evde bulunan yatağa bağımlı kadın, aile fertleri tarafından kurtarıldı. Yangın ise alt katlara yayılmadan itfaiye ekiplerince yaklaşık 1 saatte söndürüldü.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler

Sıradaki Haber

Türkiye’nin haber yaşam platformu Milliyet Dijital yenilendi!

Uygulama ile devam et, gündemi kaçırma!

Şimdi DeğilHemen Keşfet