Geri Dön
DünyaMeksika'da zorla evlendirilmek istenen kız çocuğu, kaçtığı için gözaltına alındı

Meksika'da zorla evlendirilmek istenen kız çocuğu, kaçtığı için gözaltına alındı

Meksika'da zorla evlendirilmeye çalışılan kız çocuğu düğünden kaçınca geceyi nezarethanede geçirdi. Yetkililer, 14 yaşındaki kızın evliliği kabul etmesi ya da karşı tarafın düğün için harcadığı 56 bin Meksika pesosunun geri ödenmesi halinde serbest bırakılacaklarını söyledi.

Meksika'da zorla evlendirilmek istenen kız çocuğu, kaçtığı için gözaltına alındı

Adının Anayeli olduğu açıklanan 14 yaşındaki çocuk ve yanına kaçtığı arkadaşı Alfredo, 22 Kasım'da Guerrero eyaletine bağlı Joya Real köyünde yaşanan olaydan bir gün sonra serbest bırakıldı. İkili daha sonra aile meseleleriyle ilgilenen Ulusal Bütünleşik Aile Gelişimi Sistemi yetkililerinin gözetimine alındı.

Ülkede 18 yaşından küçüklerin evlendirilmesi iki sene önce yasaklandı. Ancak kırsal bölgelerde bu uygulama hâlâ devam ediyor.

Anayeli'nin annesi, 16 yaşındaki oğlan çocuğunun ailesiyle görücü usulü evlilik için 200 bin Meksika pesosuna (yaklaşık 130 bin TL) anlaştı. Ancak Anayeli, düğün günü evden kaçarak 15 yaşındaki arkadaşı Alfredo'nun yanına sığındı.

Anayeli ortadan kaybolunca, oğlan çocuğunun ailesi Toplum Polisi denen kolluk kuvvetlerine başvurdu. Meksika'da federal veya eyalet polislerinin etkisinin sınırlı olduğu kırsal bölgelerde güvenliği sağlamayı amaçlayan yardımcı güvenlik görevlileri Toplum Polisi adı altında görev yapıyor.

Polis ekipleri Anayeli ve Alfredo'yu bulunca nezarethaneye attı. Yetkililer, Anayeli'nin evliliğe boyun eğmesi ya da karşı tarafın düğün ve düğünden önce düzenlenen etkinlikler için harcadığı 56 bin Meksika pesosunun (yaklaşık 35 bin TL) geri ödenmesi halinde serbest bırakılacaklarını söyledi.

Sabah olunca Tlachinollan İnsan Hakları Merkezi'nden görevliler, başsavcılık ofisinden temsilciler ve eyalet polisi karakola gelip çocukları serbest bıraktı. İkili kendi güvenlikleri için koruma altına alındı.

Tlachinollan İnsan Hakları Merkezi Müdürü Abel Barrera, "Anayeli, ablasının evleneceğini düşünmüş. Reşit olmadığı için evlenenin kendisi olacağı aklına bile gelmemiş" diye konuştu.

Barrera, karşı tarafın masraf yapmasının Anayeli'yi 'ilgilendirmediğini', "O sadece özgürlüğünü, hayatını ve güvenliğini korumak istedi" sözleriyle ifade etti.

Öte yandan Anayeli, Mikstek adlı yerli halkın bir üyesi. Barrera, kızın sadece Mikstekçe konuştuğunu ifade etti.

Talihsiz kızın serbest bırakılmasını sağlayan avukat Neil Arias Vitinio, "Anayeli'nin davası çok karmaşıktı. Durum zordu çünkü kız tek bir dil biliyordu. Okuma yazması bile yoktu" değerlendirmesinde bulundu.

Vitinio, bölgede görücü usulü ya da zorla evliliklerin yaygın olduğunu söyledi. Pek çok kişinin Anayeli'nin ortadan kaybolmasına öfkelendiğini belirtti.

Guerrero'da 11 yaşındayken satılarak biriyle evlendirilen Angelica da iki ay önce evden kaçmıştı. Evlendirildiği kişinin babası, oğlunun ABD'ye gitmesinin ardından kıza tecavüz etmeye çalışınca Angelica evi terk etmişti. Toplum Polisi evden kaçtığı için kızı 10 gün gözaltında tutmuştu.

Kaynak: Independent Türkçe

 

Bakanlık açıkladı! İşte 10 soruda Kur Korumalı TL Mevduat Hesabı
Spor Toto Süper Lig'e Ahmet Çalık Sezonu ismi verildi
Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'ndan İBB’ye yanıt!
Bahçeli'den Sezen Aksu'ya sert tepki: Serçeysen serçeliğini bil
Cenazesi doldu taştı! Peş peşe ölümlerin ardından...
Tüm tahminleri doğru çıktı... İşte Simpsonlar'ın 2022 kehanetleri!
Survivor'da sert düşen Evrim'in gözyaşları: Annemi istiyorum!
İğrenç olayda fotoğraf talebi! 'Bu kişi ben değilim’
İstanbul ve Ankara'da 10 katı! Beş kez el değiştiriyor
İstifa ve kongre çağrılarının ardından Başkan Ali Koç kararını verdi
Canlı yayında tehlike! Haberi sunarken bir anda karşılarına çıktı
Kan donduran kayıt! Evcil maymunu arkadaşını parçaladı
Tuba Büyüküstün ile Murat Boz arasında neler oluyor?
AK Parti'den EYT müjdesi! 2022 yılı içerisinde...
Haftanın Fırsat Ürünleri Bu Çarşamba Şok’ta

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler