Geri Dön
DünyaMossad hedef tahtasında

Mossad hedef tahtasında

Hamas liderine suikast düzenlediği öne sürülen İsrail gizli servisi, sahte pasaportta gerçek kişi isimleri kullanarak vatandaşlarının hayatını tehlikeye atmakla suçlanıyor

Mossad hedef tahtasında

Filistinli radikal İslamcı Hamas örgütünün liderlerinden Mahmud El Mabhuh’un geçen ay Dubai’de öldürülmesinin baş şüphelisi konumunda olan İsrail gizli servisi Mossad topa tutuluyor.
İsrail basını, suikast operasyonunda kullanılan pasaportlardan 7’sinin İsrail’de yaşayan kişilere ait olduğuna dikkat çekerek, gizli servisi bu kişilerin hayatını tehlikeye atmakla suçladı. Haaretz gazetesi köşe yazarı Amir Oren, bu operasyon yüzünden İsrail’in hem Dubai’yle, hem de pasaportları kullanılan ülkelerle diplomatik kriz yaşayabileceğini vurguladı, Mossad Başkanı Meir Dagan’ın istifa etmesi ya da görevden alınması gerektiğini belirtti. Maariv gazetesi de, “İstihbarat çalışması üst düzeydi, uygulama incelikliydi, suikastçılar Dubai’ye güvenle girip çıktı, her şey saat gibi işledi. Ancak ne yazık ki güvenlik kameraları da saat gibi işledi” diye yazdı. İsrail Dışişleri Bakanı Avigdor Lieberman ise, suikastın arkasında Mossad’ın olduğunu doğrudan yalanlamazken, “Bunu yapanın başka bir ülkenin istihbarat servisi değil de Mossad olduğunu düşünmek için bir neden yok” dedi. Bu arada, sahte İngiliz pasaportlarının kullanılmasına sert tepki gösteren Londra, dün İsrail Büyükelçisi’ni Dışişleri Bakanlığı’na çağırdı.

Meşal fiyaskosu
Dubai’deki suikast operasyonuyla ilgili tartışmalar, İsrail’in geçmişteki casusluk skandallarını da gündeme getirdi. Bunlar arasında İsrail için en büyük utanç kaynaklarından biri, Hamas lideri Halid Meşal’e düzenlenen suikast girişimiydi. 1997’de Ürdün’e giren Mossad ajanları, Hamas liderine zehir enjekte ettikten sonra kaçmaya çalışırken yakalanmıştı. Dönemin Ürdün Kralı Hüseyin’in talebi üzerine İsrail, panzehir göndermek zorunda kalmıştı. İsrail, Ürdün’de tutuklu 2 casusu karşılığında Hamas’ın dini lideri Şeyh Ahmed Yasin’i cezaevinden salıvermişti.