Geri Dön
DünyaMusk: Bekle bizi Mars, geliyoruz

Musk: Bekle bizi Mars, geliyoruz

SpaceX’in Mars yolculuğu için geliştirdiği Starship SN8 roketi, test uçuşu için fırlatıldıktan 6 dakika sonra yere çakılarak infilak etti, misyonun arkasındaki ekip başarılı denemeyi sevinçle kutladı.

Musk: Bekle bizi Mars, geliyoruz

ABD’nin Teksas Eyaleti’nde, çarşamba günü gerçekleşen test uçuşunda, 50 m yüksekliğinde ve 9 m çapındaki prototip roket 40 bin feet irtifaya ulaştı. Roket, havalandıktan 4 dakika 45 saniye sonra üçüncü motorun da devre dışı kalmasıyla, beklendiği pozisyonda inişe geçti. Yere ulaşmadan hız kesmek için 3 motorun tekrar çalıştırılması roketin yere çarpıp alev topuna dönmesini engellemeye yetmedi.

Kızıl Gezege’ne 6 yıl gibi kısa bir sürede insan taşımayı hedefleyen SpaceX’in kurucusu Elon Musk, test uçuşunun hemen sonransındaki paylaşımında “Bekle bizi Mars, geliyoruz” diye yazdı. Patlamayı önemsemeyenerek bunu inişteki yüksek hıza bağlayan Musk, roketin Dünya’ya dikey dönüş yeteneğini denemek için yapılan test uçusu sayesinde istedikleri veriye ulaştıklarını duyurdu.

Dikkat! 52 il için fırtına uyarısıGün boyunca yurt genelinde şiddetli rüzgarın etkili olması bekleniyor. Meteoroloji, 17 ili turuncu, 35 ili de sarı kod ile uyardı. AKOM'dan yapılan uyarıya göre İstanbul'da bugün lodosun etkisini artırması, fırtınanın saatteki hızının 100 kilometreye ulaşması bekleniyor.

İlginizi Çekebilecek Diğer Haberler