Dünya Musul'da 800'den fazla IŞİD'li öldürüldü

Musul'da 800'den fazla IŞİD'li öldürüldü

27.10.2016 - 17:19 | Son Güncellenme:

ABD'li komutan General Votel, 50 binden fazla silahlı unsurun katıldığı operasyonun ilk 10 gününde yüzlerce IŞİD teröristinin öldürüldüğünü duyurdu. Harekâttan önce Musul'da 5 binden fazla IŞİD'linin bulunduğu tahmin ediliyordu.

Musulda 800den fazla IŞİDli öldürüldü

ABD Merkez Kuvvetler (CENTCOM) Komutanı Orgeneral Joseph Votel, on birinci gününe giren Musul operasyonunda 800'le 900 arasında IŞİD militanının öldürüldüğünü açıkladı.

Haberin Devamı

General Votel, IŞİD'lilerin Musul sokaklarında dolaştığını vurguladı, bu nedenle savaşçılar halkın arasına karıştığı için kesin bir tahminde bulunmanın zor olduğunu belirtti.

Harekâttan önce Musul'da 5 binden fazla IŞİD'linin bulunduğu ilan edilmişti.

17 Ekim gecesi başlayan ABD'nin başını çektiği uluslararası koalisyon destekli Musul'u IŞİD'den kurtarma operasyonunda, bugüne kadar onlarca köy, bir ilçe ve bazı kasabalar terör örgütünden kurtarıldı.

BBC, IŞİD'in güney cephesinde bugün ciddi bir direniş sergilediğini ve Irak ordusunun ilerleyişinin durduğunu bildiriyor.

Irak'ın en büyük ikinci kentine Peşmerge güçleri doğudan, Irak ordu birlikleri ise güneyden ulaşmaya çalışıyor. Şii güçler ve aşiretlerin de katıldığı operasyonda yaklaşık 50 bin silahlı unsur cephede. Türkiye'nin Başika'da eğittiği Sünni grup Haşdi Vatani'nin operasyona katıldığı belirtiliyor.

Haberin Devamı

BBC'ye göre, 100'den fazla ABD askeri de cephede IŞİD'e karşı savaşıyor.